Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

"Szkolenie aplikantów do poprawy"

IWONA KUJAWA - Zdający do adwokatury popełniali elementarne błędy jako pełnomocnicy oskarżyciela posiłkowego przedstawiali argumenty na korzyść oskarżonego, a więc działali wbrew interesowi swojego klienta.

Samorządy zawodowe adwokatów i radców prawnych chcą powrotu do ustnego egzaminu zawodowego. Czy jest to dobry pomysł?

Obecnie obowiązujące prawo nie przewiduje części ustnej egzaminów adwokackiego i radcowskiego. Forma ustna egzaminowania pozwala na dużą dowolność w ocenianiu, zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy wiele komisji egzaminacyjnych, a liczba aplikantów rośnie z każdym rokiem. Ustny egzamin tak naprawdę uniemożliwia zweryfikowanie jego wyników. Rezygnując z ustnych egzaminów, ustawodawca zakładał, że umiejętność wypowiadania się przez aplikantów zostanie sprawdzona w czasie aplikacji. Jednak samorządy, zarzucając egzaminom końcowym brak części ustnej, same formę pisemną stosują na kolokwiach, mimo że w tym zakresie mają zupełną dowolność.

Aplikanci i samorządy zawodowe zarzucają tegorocznym egzaminom niejednoznaczność przygotowanych w Ministerstwie Sprawiedliwości pytań?

Zadania opierały się na rzeczywistych aktach spraw sądowych. Tak jak przewiduje to ustawa, akta zostały opracowane na potrzeby egzaminu. W ten sposób przygotowane były np. zadania z prawa cywilnego. Jeżeli zadanie stanowią akta sprawy, to trudno oczekiwać, że wszyscy zdający obiorą identyczną koncepcję udzielenia skutecznej pomocy prawnej stronie. Prawo zwłaszcza cywilne pozwala często przy zastosowaniu różnych instytucji tego prawa osiągnąć zamierzony cel. Nie możemy oczekiwać, że ponad 2000 osób, które przystąpiły do egzaminów, przyjmie takie samo rozwiązanie, a obranie innej argumentacji zdyskwalifikuje zdającego. Stosowanie prawa to nie matematyka.

Spotkałam się również z zarzutem, że tegoroczny egzamin zawodowy był pozbawiony procedury?

Trudno się z tym zgodzić. Zasady przeprowadzania egzaminów adwokackiego i radcowskiego są zawarte w ustawach samorządowych. Dalsze doprecyzowanie tych zasad jest zawarte w rozporządzeniach Ministra Sprawiedliwości. Trudno zatem podzielić tezę, że brak jest procedury. Obowiązujące regulacje przewidują, że egzamin odbywa się w tym samym czasie w całym kraju, wszyscy zdający otrzymują identyczne zadania i wszystkich obowiązują takie same reguły. Poprzednio, gdy egzaminy przeprowadzał samorząd, każdy aplikant otrzymywał zupełnie inne akta sądowe jako materiał, w oparciu o który przygotowywał określone pismo procesowe. Wówczas, poziom trudności zadań egzaminacyjnych postawionych poszczególnym zdającym był zupełnie nieporównywalny. Przypadek decydował, czy dany aplikant wylosował proste akta, liczące 30 kart, czy też skomplikowany stan faktyczny i prawny liczący np. 250 kart. Nierówne traktowanie zdających wynikało m.in. z uchwał organów samorządowych które nie określały żadnych kryteriów doboru akt i zadań na egzamin.

Skąd zatem tak niskie wyniki tegorocznego egzaminu?

Nie oceniam, że wyniki są niskie. Egzamin adwokacki zdało 411 osób (na 600, co do których znane są wyniki), tj. niemal 70 proc., zaś radcowski 800 osób (na 1199 osób, których wyniki są znane), tj. ok. 67 proc. Względnie niski wynik z egzaminu radcowskiego uzyskali zdający w Warszawie, gdzie zdało 259 osób na 411 zdających, tj. ok. 57 proc. Na wynik ten wpływ miała największa w skali kraju liczba zdających, którzy nie odbyli aplikacji, gdyż w tej grupie wyniki z reguły są gorsze. Z moich rozmów z przewodniczącymi komisji egzaminacyjnych wynika, że część aplikantów nie była dobrze przygotowana. Zdający popełniali elementarne błędy, np. w zadaniu z prawa karnego jako pełnomocnicy oskarżyciela posiłkowego przedstawiali argumenty na korzyść oskarżonego, a więc działali wbrew interesowi swojego klienta. Należałoby zastanowić się nad zmianami w programie i metodyce aplikacji oraz dostosować szkolenie do zakresu egzaminu. Po egzaminach otrzymujemy sygnały, że zwłaszcza w dużych izbach jakość szkolenia pozostawia wiele do życzenia.

Jaki jest wpływ samorządów, a jaki ministerstwa na przygotowywane zadania?

Zadania na egzamin adwokacki i zadania na egzamin radcowski przygotowują 2 różne zespoły. W skład każdego z nich wchodzi 8 osób (4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości i 4 osoby delegowane przez odpowiednio Naczelną Radę Adwokacką lub Krajową Radę Radców Prawnych). Każdy z członków zespołu był uprawniony do zgłaszania na posiedzeniach propozycji pytań i zadań, co też miało miejsce. Na zakończenie prac zespołu zadania zostały przyjęte jednogłośnie. Do ich treści czy też stopnia trudności nie było żadnych zastrzeżeń ze strony przedstawicieli samorządu. Uważam, że zadania zostały przygotowane rzetelnie i pozytywnie oceniam prace zespołów. Należy jednak podkreślić, że samorządy nie angażują się w przygotowanie zadań egzaminacyjnych w takim stopniu. Przewodniczący zespołów zwrócili się w tej sprawie do dziekanów rad samorządów, jednak żadna propozycja przez samorząd radcowski nie została nadesłana, a samorząd adwokacki nadesłał tylko 1 propozycję pytań testowych.

Czy przyjęte kryteria mogły wpłynąć negatywnie na ocenianie prac pisemnych?

Prawo nie daje ministrowi sprawiedliwości żadnych kompetencji co do zatwierdzania zadań egzaminacyjnych czy też wpływania na ich treść. Zespoły układające zadania są w tym zakresie suwerenne. W stosunku do zadań egzaminacyjnych inaczej niż do testu ustawodawca nie przewidział przygotowania przez zespoły rozwiązań tych zadań, a jedynie sporządzenie opisu istotnych zagadnień.

Iwona Kujawa

dyrektor departamentu nadzoru nad aplikacjami prawniczymi w Ministerstwie Sprawiedliwości


źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Stosowanie elektronicznego dozoru sprawdzą Trybunały
Ministerstwo Sprawiedliwości poprawiło ustawę o dozorze elektronicznym wewnętrznymi zarządzeniami. Taka praktyka narusza konstytucyjną zasadę równości obywateli wobec prawa twierdzą prawnicy. Skazani i adwokaci zapowiadają skargi na decyzje odmawiające odbywania kary w warunkach wolnościowych.
czytaj dalej...

Stępień: Trybunał Stanu jako figura retoryczna, czyli czym najłatwiej postraszyć przeciwnika politycznego
Kilka lat temu pewien adwokat w bezpośredniej rozmowie ze mną, wówczas sędzią Trybunału Konstytucyjnego, chcąc podkreślić wagę instytucji, którą reprezentowałem, przypisał mnie... Trybunałowi Stanu.
czytaj dalej...

Adwokaci nie chcą już pracować w zespołach
Członkowie palestry wolą pracować w indywidualnych kancelariach. Na własne nazwisko i na własne ryzyko.
czytaj dalej...

Brak wydziałów rodzinnych opóźni rozstrzyganie sporów
Kuratorzy i adwokaci są przeciwko likwidacji sądownictwa rodzinnego. W wyspecjalizowanych wydziałach sprawy rodzinne są rozpoznawane szybciej. Procesy dotyczące rodziny powinny toczyć się przed jednym sądem.
czytaj dalej...

Adwokaci wybiorą nowego prezesa
Połączenie zawodów adwokata i radcy prawnego oraz dostęp obywateli do wymiaru sprawiedliwości to tylko niektóre problemy, które będą rozpatrywane na Krajowym Zjeździe Adwokatury.
czytaj dalej...

Magister prawa będzie mógł prowadzić sprawę przed sądem
Po pięciu latach świadczenia usług prawniczych i zdanym egzaminie drugiego stopnia osoby bez ukończonej aplikacji będą mogły zostać adwokatem przewiduje projekt ustawy o egzaminach prawniczych, którym dziś zajmie się rząd.
czytaj dalej...

NRA: dostępność do adwokatów i radców - na poziomie europejskim
Dostępność do usług prawniczych w odniesieniu do adwokatów i radców prawnych jest zbliżona w naszym kraju do czołówki państw europejskich - wynika z raportu opublikowanego przez Naczelną Radę Adwokacką.
czytaj dalej...

Adwokaci chcą bronić przedsiębiorców zmieniając kodeks spółek handlowych
Zmianę Kodeksu spółek handlowych, dotyczącą odpowiedzialności karnej za działanie na szkodę spółki, proponuje Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...

Dzień Bezpłatnych Porad Prawnych: 13 tys. osób skorzystało z pomocy adwokatów
Około 13 tys. osób, m.in. w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej, skorzystało w sobotę z pomocy prawnej w ramach zorganizowanego po raz czwarty Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich - podała Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...

Łatwiejszy dostęp do adwokata z urzędu
Prawo do adwokata z urzędu nie będzie zależało od zwolnienia od kosztów sądowych. Od osoby ubiegającej się o adwokata lub radcę prawnego sąd odbierze przyrzeczenie. Również firma będzie mogła skorzystać z pomocy prawnika z urzędu.
czytaj dalej...

Uwagi adwokatów o doręczaniu korespondencji sądowej
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na portalu adwokatura.pl, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej – adw. Andrzej Zwara przekazał Markowi Biernackiemu, ministrowi sprawiedliwości, memorandum dotyczące problemów z doręczaniem korespondencji pocztowej z sądów i prokuratur (więcej). Przypomnijmy, że sprawa dotyczy doręczania korespondencji kierowanej przez sądy i prokuraturę przez nowego operatora pocztowego, który wygrał przetarg na dostarczanie tych przesyłek Polską [...]
czytaj dalej...

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje połączenie zawodów adwokata i radcy prawnego
Na przełomie 2011 i 2012 r. ma rozpocząć działalność nowy samorząd adwokacki, powstały w wyniku planowanego połączenia zawodów adwokata i radcy prawnego - wynika z planów ministerstwa sprawiedliwości. Założenia do projektu ustawy o zawodzie adwokata, przewidującego nową organizację adwokatury, są obecnie konsultowane m.in. ze środowiskami prawniczymi.
czytaj dalej...

Notariusz nie ma nakazu pobierania wynagrodzenia
Notariusze, podobnie jak adwokaci i radcy prawni, mogą świadczyć usługi bez wynagrodzenia.
czytaj dalej...

Oficjalny rejestr polskich adwokatów już w internecie
Oficjalny internetowy rejestr polskiej palestry, zawierający m.in. dane kontaktowe wszystkich adwokatów wraz z dziedzinami prawa, którymi się zajmują, a także spis aplikantów adwokackich dostępny jest od wtorku w internecie. Rejestr można przeglądać pod adresem: www.rejestradwokatow.pl Jego prezentacja odbyła się w siedzibie Naczelnej Rady Adwokackiej.
czytaj dalej...

Kierowca pozwał zarządcę autostrady A-4 Katowice-Kraków
Adwokat Mariusz Fras złożył w poniedziałek w katowickim sądzie pozew o naruszenie dóbr osobistych przez Stalexport Autostradę Małopolską SA (SAM) - firmę zarządzającą odcinkiem autostrady A-4 z Katowic do Krakowa.
czytaj dalej...

Trwa spór o pieniądze na adwokata dla ubogich
Prace nad ostatecznym kształtem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej są blokowane przez Ministerstwo Pracy i Ministerstwo Finansów. Spór dotyczy kosztów wdrożenia ustawy.
czytaj dalej...

Dziś łatwiej zostać adwokatem niż dwadzieścia lat temu
Kancelarie specjalizują się obecnie w wąskich dziedzinach prawa, a absolwenci wydziałów prawniczych zdają egzaminy na aplikacje bez limitu miejsc. Chociaż mamy więcej prawników, to rozwiązanie sporów sądowych utrudniają coraz bardziej zawiłe procedury.
czytaj dalej...

Adwokaci ws. Piesiewicza: wolność słowa została przekroczona
O "rozwagę i umiar w rozpowszechnianiu treści, które wkraczają w sferę intymnych spraw życia prywatnego każdego człowieka" zaapelowała do dziennikarzy, wydawców i właścicieli mediów Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
czytaj dalej...

Otwarcie zawodów prawniczych okazało się mitem
Obecnie wielu aplikantów szuka zatrudnienia poza kancelariami prawniczymi, co powoduje, że ich kontakt z klientem lub sprawami sądowymi jest praktycznie zerowy. Nijak się to ma do nauki zawodu adwokata i radcy prawnego
czytaj dalej...

O braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej trzeba zawiadomić stronę i sąd
Nawet strona, która nie została zwolniona od kosztów sądowych będzie mogła domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego z urzędu. Gdyby pełnomocnik nie stwierdził podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej musi o tym na piśmie zawiadomić stronę i sąd.
czytaj dalej...

Rzecznikiem patentowym będzie mógł zostać radca i adwokat
Na listę rzeczników będą się mogli wpisać obywatele innych państw Unii Europejskiej. Na rynku pojawią się kancelarie prowadzone przez rzeczników wspólnie z innymi prawnikami. Osoby chcące zostać rzecznikiem patentowym będą musiały zdać egzamin na aplikację.
czytaj dalej...

Jakie obowiązki mają organizatorzy imprez karnawałowych
Rozmawiamy z ELŻBIETĄ TRAPLE, adwokatem - Czy organizator zabawy karnawałowej musi zapłacić za odtwarzanie muzyki?
czytaj dalej...

TK: dyscyplinarka adwokata bez dochodzenia niekonstytucyjna
Możliwość wszczynania z polecenia ministra sprawiedliwości postępowania przeciwko adwokatowi przed sądem dyscyplinarnym bez uprzedniego dochodzenia jest niezgodna z konstytucją - orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny. TK rozpoznawał zgodność z ustawą zasadniczą zapisów Prawa o adwokaturze wprowadzonych na mocy nowelizacji z 2007 r.
czytaj dalej...

W tym roku nie każdy aplikant znajdzie patrona
Osoby, które zdały egzamin na jedną z aplikacji, mają problem ze znalezieniem patrona. Praktyczne przygotowanie do zawodu adwokata, radcy prawnego i notariusza stało się fikcją. Resort sprawiedliwości liczy na to, że nie wszyscy będą w tym roku starać się o wpis na listę.
czytaj dalej...

Odpowiedzialność dyscyplinarna adwokatów i radców prawnych: Mniej nadzoru ministerstwa
ZMIANA PRAWA - Minister sprawiedliwości zachowa wyłącznie kompetencję do wydania polecenia wszczęcia dochodzenia przeciwko konkretnemu adwokatowi, radcy prawnemu lub aplikantowi.
czytaj dalej...