Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

"Szkolenie aplikantów do poprawy"

IWONA KUJAWA - Zdający do adwokatury popełniali elementarne błędy jako pełnomocnicy oskarżyciela posiłkowego przedstawiali argumenty na korzyść oskarżonego, a więc działali wbrew interesowi swojego klienta.

Samorządy zawodowe adwokatów i radców prawnych chcą powrotu do ustnego egzaminu zawodowego. Czy jest to dobry pomysł?

Obecnie obowiązujące prawo nie przewiduje części ustnej egzaminów adwokackiego i radcowskiego. Forma ustna egzaminowania pozwala na dużą dowolność w ocenianiu, zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy wiele komisji egzaminacyjnych, a liczba aplikantów rośnie z każdym rokiem. Ustny egzamin tak naprawdę uniemożliwia zweryfikowanie jego wyników. Rezygnując z ustnych egzaminów, ustawodawca zakładał, że umiejętność wypowiadania się przez aplikantów zostanie sprawdzona w czasie aplikacji. Jednak samorządy, zarzucając egzaminom końcowym brak części ustnej, same formę pisemną stosują na kolokwiach, mimo że w tym zakresie mają zupełną dowolność.

Aplikanci i samorządy zawodowe zarzucają tegorocznym egzaminom niejednoznaczność przygotowanych w Ministerstwie Sprawiedliwości pytań?

Zadania opierały się na rzeczywistych aktach spraw sądowych. Tak jak przewiduje to ustawa, akta zostały opracowane na potrzeby egzaminu. W ten sposób przygotowane były np. zadania z prawa cywilnego. Jeżeli zadanie stanowią akta sprawy, to trudno oczekiwać, że wszyscy zdający obiorą identyczną koncepcję udzielenia skutecznej pomocy prawnej stronie. Prawo zwłaszcza cywilne pozwala często przy zastosowaniu różnych instytucji tego prawa osiągnąć zamierzony cel. Nie możemy oczekiwać, że ponad 2000 osób, które przystąpiły do egzaminów, przyjmie takie samo rozwiązanie, a obranie innej argumentacji zdyskwalifikuje zdającego. Stosowanie prawa to nie matematyka.

Spotkałam się również z zarzutem, że tegoroczny egzamin zawodowy był pozbawiony procedury?

Trudno się z tym zgodzić. Zasady przeprowadzania egzaminów adwokackiego i radcowskiego są zawarte w ustawach samorządowych. Dalsze doprecyzowanie tych zasad jest zawarte w rozporządzeniach Ministra Sprawiedliwości. Trudno zatem podzielić tezę, że brak jest procedury. Obowiązujące regulacje przewidują, że egzamin odbywa się w tym samym czasie w całym kraju, wszyscy zdający otrzymują identyczne zadania i wszystkich obowiązują takie same reguły. Poprzednio, gdy egzaminy przeprowadzał samorząd, każdy aplikant otrzymywał zupełnie inne akta sądowe jako materiał, w oparciu o który przygotowywał określone pismo procesowe. Wówczas, poziom trudności zadań egzaminacyjnych postawionych poszczególnym zdającym był zupełnie nieporównywalny. Przypadek decydował, czy dany aplikant wylosował proste akta, liczące 30 kart, czy też skomplikowany stan faktyczny i prawny liczący np. 250 kart. Nierówne traktowanie zdających wynikało m.in. z uchwał organów samorządowych które nie określały żadnych kryteriów doboru akt i zadań na egzamin.

Skąd zatem tak niskie wyniki tegorocznego egzaminu?

Nie oceniam, że wyniki są niskie. Egzamin adwokacki zdało 411 osób (na 600, co do których znane są wyniki), tj. niemal 70 proc., zaś radcowski 800 osób (na 1199 osób, których wyniki są znane), tj. ok. 67 proc. Względnie niski wynik z egzaminu radcowskiego uzyskali zdający w Warszawie, gdzie zdało 259 osób na 411 zdających, tj. ok. 57 proc. Na wynik ten wpływ miała największa w skali kraju liczba zdających, którzy nie odbyli aplikacji, gdyż w tej grupie wyniki z reguły są gorsze. Z moich rozmów z przewodniczącymi komisji egzaminacyjnych wynika, że część aplikantów nie była dobrze przygotowana. Zdający popełniali elementarne błędy, np. w zadaniu z prawa karnego jako pełnomocnicy oskarżyciela posiłkowego przedstawiali argumenty na korzyść oskarżonego, a więc działali wbrew interesowi swojego klienta. Należałoby zastanowić się nad zmianami w programie i metodyce aplikacji oraz dostosować szkolenie do zakresu egzaminu. Po egzaminach otrzymujemy sygnały, że zwłaszcza w dużych izbach jakość szkolenia pozostawia wiele do życzenia.

Jaki jest wpływ samorządów, a jaki ministerstwa na przygotowywane zadania?

Zadania na egzamin adwokacki i zadania na egzamin radcowski przygotowują 2 różne zespoły. W skład każdego z nich wchodzi 8 osób (4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości i 4 osoby delegowane przez odpowiednio Naczelną Radę Adwokacką lub Krajową Radę Radców Prawnych). Każdy z członków zespołu był uprawniony do zgłaszania na posiedzeniach propozycji pytań i zadań, co też miało miejsce. Na zakończenie prac zespołu zadania zostały przyjęte jednogłośnie. Do ich treści czy też stopnia trudności nie było żadnych zastrzeżeń ze strony przedstawicieli samorządu. Uważam, że zadania zostały przygotowane rzetelnie i pozytywnie oceniam prace zespołów. Należy jednak podkreślić, że samorządy nie angażują się w przygotowanie zadań egzaminacyjnych w takim stopniu. Przewodniczący zespołów zwrócili się w tej sprawie do dziekanów rad samorządów, jednak żadna propozycja przez samorząd radcowski nie została nadesłana, a samorząd adwokacki nadesłał tylko 1 propozycję pytań testowych.

Czy przyjęte kryteria mogły wpłynąć negatywnie na ocenianie prac pisemnych?

Prawo nie daje ministrowi sprawiedliwości żadnych kompetencji co do zatwierdzania zadań egzaminacyjnych czy też wpływania na ich treść. Zespoły układające zadania są w tym zakresie suwerenne. W stosunku do zadań egzaminacyjnych inaczej niż do testu ustawodawca nie przewidział przygotowania przez zespoły rozwiązań tych zadań, a jedynie sporządzenie opisu istotnych zagadnień.

Iwona Kujawa

dyrektor departamentu nadzoru nad aplikacjami prawniczymi w Ministerstwie Sprawiedliwości


źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Adwokaci i radcowie przeciwko łączeniu zawodów bez ich zgody
Adwokaci i radcowie prawni uważają, że to ich samorządy, a nie rząd powinny mieć decydujący wpływ na połączenie obu korporacji - wynika z sondażu zleconego przez Naczelną Radę Adwokacką. Poparcie dla takiej zmiany jest o 40 proc. większe u radców niż adwokatów.
czytaj dalej...

Adwokaci zmienili kodeks etyki i regulamin szkolenia aplikantów
Na ostatnim posiedzeniu plenarnym Naczelnej Rady Adwokackiej, które odbyło się 19 listopada w Krakowie przyjęto szereg zmian w przepisach wewnętrznych Adwokatury – informuje portal Adwokatura.pl.
czytaj dalej...

Jankowski: Słowa wolne, ale na uwięzi
W cieniu dyskusji o krzyżach przeszły niezauważone dwa oświadczenia. Jedno wydały władze adwokatury, drugie zaś Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Choć wystąpienia dotyczą odmiennych spraw, mają wspólny mianownik: wolność słowa.
czytaj dalej...

Tajemnica adwokacka chroni obywatela
Posiadanie profesji adwokata wiąże się głównie z obowiązkiem dochowania tajemnicy adwokackiej i byciem niezależnym.
czytaj dalej...

Adwokaci udzielali w sobotę bezpłatnych porad prawnych
Ok. 8 tysięcy porad udzielili w sobotę adwokaci i aplikanci adwokaccy w całej Polsce w ramach VI Ogólnopolskiego Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich. Najczęściej po pomoc przychodziły osoby starsze i samotne matki.
czytaj dalej...

"Nowe ustawa prasowe musi uregulować status prawny blogów"
Rozmowa z Markiem Gruchalskim, prawnikiem w kancelarii radców prawnych i adwokatów Nowakowski i Wspólnicy - Czy prawo prasowe jasno statuuje prawo dziennikarza do zachowania swojej anonimowości?
czytaj dalej...

Adwokaci przeciwni likwidacji znaków opłaty sądowej
 Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach sprzeciwia się planom Ministerstwa Sprawiedliwości, które chce stopniowo wycofywać znaki opłaty sądowej. Utrudni to wnoszenie opłat i narazi strony na dodatkowe koszty - argumentują adwokaci.
czytaj dalej...

Zawody prawnicze: Dwa egzaminy na prawnika
Platforma Obywatelska kończy prace nad ustawą o państwowych egzaminach prawniczych, która ma doprowadzić do otwarcia zawodów radcy prawnego i adwokata. Mający podobny cel projekt autorstwa PiS jest w trakcie prac sejmowych.
czytaj dalej...

Aplikanci bez kancelarii, rząd nie widzi problemu
Osoby, które zdały egzamin na jedną z aplikacji, mają problem ze znalezieniem patrona. Praktyczne przygotowanie do zawodu adwokata, radcy prawnego i notariusza stało się fikcją. Resort sprawiedliwości liczy na to, że nie wszyscy będą w tym roku starać się o wpis na listę.
czytaj dalej...

Rząd: postępowania dyscyplinarne notariuszy będą jawne
Rząd chce, by postępowania dyscyplinarne notariuszy były z zasady jawne, tak jak dyscyplinarki sędziów, adwokatów i radców prawnych. Wszystkie kluby parlamentarne poparły w środę w Sejmie ten projekt nowelizacji ustawy o notariacie. Przeciw są sami notariusze.
czytaj dalej...

"Trudno uzyskać odszkodowanie za wstrzymanie działania rejestrów"
Rozmawiamy z Andrzejem Ceglarskim, adwokatem z kancelarii Mamiński & Wspólnicy - Wczoraj (7 czerwca) w Centralnej Informacji znów wstrzymano wydawania odpisów ksiąg wieczystych i KRS. Czy może to uzasadniać odpowiedzialność odszkodowawczą ?
czytaj dalej...

Adwokaci znajdą się na Facebooku
Naczelna Rada Adwokacka założyła swój profil na popularnym portalu społecznościowym Facebook – informuje portal Adwokatura.pl.
czytaj dalej...

Trwa spór o pieniądze na adwokata dla ubogich
Prace nad ostatecznym kształtem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej są blokowane przez Ministerstwo Pracy i Ministerstwo Finansów. Spór dotyczy kosztów wdrożenia ustawy.
czytaj dalej...

TK: odrzucenie odwołania bez wniesionej opłaty jest zgodnie z konstytucją
Jeśli adwokat, radca prawny lub rzecznik patentowy nie opłacą wniosku złożonego w postępowaniu sądowym, sąd może ten wniosek odrzucić bez wezwania do uiszczenia opłaty i jest to zgodne z konstytucją - orzekł w poniedziałkowym wyroku Trybunał Konstytucyjny.
czytaj dalej...

Jeśli firmy nie stać na adwokata, dostanie go z urzędu
Przedsiębiorca, który nie ma pieniędzy na wynagrodzenie adwokata albo radcy prawnego, może domagać się przyznania pełnomocnika do reprezentowania go przed sądem.
czytaj dalej...

Adwokat z urzędu nie tylko dla najuboższych
Karol Z. chce się ubiegać o przyznanie pełnomocnika z urzędu. Obawia się jednak, że taka pomoc nie będzie mu przysługiwać, gdyż sąd nie zwolnił go z kosztów sądowych. Fakt ten nie ma jednak wpływu na ustanowienie adwokata lub radcy prawnego.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: W koleżeńskich składach
Tak jak reklama jest dźwignią handlu, tak koleżeńska więź jest dźwignią zawodów prawniczych. To siła napędowa jakże wielu szlachetnych postaw i akcji społecznych, zarówno adwokatów, jak i radców prawnych. Ale ta koleżeńskość ma także słabszą stronę. I to właśnie ta zawodowa sztama wyzwala często źle pojęty korporacyjny solidaryzm.
czytaj dalej...

Rzecznik dyscyplinarny Rady Adwokackiej wszczął postępowanie ws. Dubienieckiego
Rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej (ORA) w Gdańsku wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec adwokata Marcina Dubienieckiego - męża Marty Kaczyńskiej, w sprawie dwóch jego wypowiedzi dla mediów.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Prawnik dla ubogich
Niejeden adwokat narzeka, że jego klient z urzędu jeździ na narty do Szwajcarii lub Austrii. Aby tego uniknąć w przyszłości, powstaną specjalne ośrodki, gdzie urzędnicy na etatach będą kontrolować, czy przydział darmowego prawnika jest uzasadniony.
czytaj dalej...

"E-mailem też można wskazać przestępcę"
Rozmawiamy z MACIEJEM GACĄ, adwokatem - Niezabezpieczenie dowodów przez policję w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa jest niedopuszczalne.
czytaj dalej...

Coraz więcej chętnych do kościelnego unieważnienia małżeństwa
Za unieważnienie sakramentu małżeństwa trzeba zapłacić od 10 do 30 tys. złotych. W ubiegłym roku w sądach diecezjalnych złożono 40 tys. wniosków. Brakuje adwokatów mogących przed nimi występować
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Magister w sądzie
Dopuszczenie magistrów prawa do reprezentowania stron w sądzie budzi sprzeciw nie tylko adwokatów i radców prawnych. Absolwent prawa ma przede wszystkim wiedzę teoretyczną.
czytaj dalej...

Radca prawny przygotuje akt oskarżenia
Adwokaci stracą monopol na sprawy karne. Nie tylko oni, ale również radcowie prawni będą pełnomocnikami stron w sprawach karnych.
czytaj dalej...

"Używanie wulgaryzmów kompromituje adwokata"
PIOTR KRUSZYŃSKI - Kara, jaką ewentualnie poniesie Dubieniecki za swoje zachowanie, zostanie orzeczona przez niezawisły sąd dyscyplinarny samorządu adwokackiego. Ma on w świetle przepisów prawa taką samą pozycję jak sąd powszechny.
czytaj dalej...

Tylko 9-letni staż pracy zapewni sędziom stan spoczynku?
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin chce, żeby prawo do sędziowskiej emerytury nie przysługiwało adwokatom ani radcom prawnym, którzy tuż przed zakończeniem kariery zostają sędziami – ujawnia „Rzeczpospolita”.
czytaj dalej...