Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

"Szkolenie aplikantów do poprawy"

IWONA KUJAWA - Zdający do adwokatury popełniali elementarne błędy jako pełnomocnicy oskarżyciela posiłkowego przedstawiali argumenty na korzyść oskarżonego, a więc działali wbrew interesowi swojego klienta.

Samorządy zawodowe adwokatów i radców prawnych chcą powrotu do ustnego egzaminu zawodowego. Czy jest to dobry pomysł?

Obecnie obowiązujące prawo nie przewiduje części ustnej egzaminów adwokackiego i radcowskiego. Forma ustna egzaminowania pozwala na dużą dowolność w ocenianiu, zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy wiele komisji egzaminacyjnych, a liczba aplikantów rośnie z każdym rokiem. Ustny egzamin tak naprawdę uniemożliwia zweryfikowanie jego wyników. Rezygnując z ustnych egzaminów, ustawodawca zakładał, że umiejętność wypowiadania się przez aplikantów zostanie sprawdzona w czasie aplikacji. Jednak samorządy, zarzucając egzaminom końcowym brak części ustnej, same formę pisemną stosują na kolokwiach, mimo że w tym zakresie mają zupełną dowolność.

Aplikanci i samorządy zawodowe zarzucają tegorocznym egzaminom niejednoznaczność przygotowanych w Ministerstwie Sprawiedliwości pytań?

Zadania opierały się na rzeczywistych aktach spraw sądowych. Tak jak przewiduje to ustawa, akta zostały opracowane na potrzeby egzaminu. W ten sposób przygotowane były np. zadania z prawa cywilnego. Jeżeli zadanie stanowią akta sprawy, to trudno oczekiwać, że wszyscy zdający obiorą identyczną koncepcję udzielenia skutecznej pomocy prawnej stronie. Prawo zwłaszcza cywilne pozwala często przy zastosowaniu różnych instytucji tego prawa osiągnąć zamierzony cel. Nie możemy oczekiwać, że ponad 2000 osób, które przystąpiły do egzaminów, przyjmie takie samo rozwiązanie, a obranie innej argumentacji zdyskwalifikuje zdającego. Stosowanie prawa to nie matematyka.

Spotkałam się również z zarzutem, że tegoroczny egzamin zawodowy był pozbawiony procedury?

Trudno się z tym zgodzić. Zasady przeprowadzania egzaminów adwokackiego i radcowskiego są zawarte w ustawach samorządowych. Dalsze doprecyzowanie tych zasad jest zawarte w rozporządzeniach Ministra Sprawiedliwości. Trudno zatem podzielić tezę, że brak jest procedury. Obowiązujące regulacje przewidują, że egzamin odbywa się w tym samym czasie w całym kraju, wszyscy zdający otrzymują identyczne zadania i wszystkich obowiązują takie same reguły. Poprzednio, gdy egzaminy przeprowadzał samorząd, każdy aplikant otrzymywał zupełnie inne akta sądowe jako materiał, w oparciu o który przygotowywał określone pismo procesowe. Wówczas, poziom trudności zadań egzaminacyjnych postawionych poszczególnym zdającym był zupełnie nieporównywalny. Przypadek decydował, czy dany aplikant wylosował proste akta, liczące 30 kart, czy też skomplikowany stan faktyczny i prawny liczący np. 250 kart. Nierówne traktowanie zdających wynikało m.in. z uchwał organów samorządowych które nie określały żadnych kryteriów doboru akt i zadań na egzamin.

Skąd zatem tak niskie wyniki tegorocznego egzaminu?

Nie oceniam, że wyniki są niskie. Egzamin adwokacki zdało 411 osób (na 600, co do których znane są wyniki), tj. niemal 70 proc., zaś radcowski 800 osób (na 1199 osób, których wyniki są znane), tj. ok. 67 proc. Względnie niski wynik z egzaminu radcowskiego uzyskali zdający w Warszawie, gdzie zdało 259 osób na 411 zdających, tj. ok. 57 proc. Na wynik ten wpływ miała największa w skali kraju liczba zdających, którzy nie odbyli aplikacji, gdyż w tej grupie wyniki z reguły są gorsze. Z moich rozmów z przewodniczącymi komisji egzaminacyjnych wynika, że część aplikantów nie była dobrze przygotowana. Zdający popełniali elementarne błędy, np. w zadaniu z prawa karnego jako pełnomocnicy oskarżyciela posiłkowego przedstawiali argumenty na korzyść oskarżonego, a więc działali wbrew interesowi swojego klienta. Należałoby zastanowić się nad zmianami w programie i metodyce aplikacji oraz dostosować szkolenie do zakresu egzaminu. Po egzaminach otrzymujemy sygnały, że zwłaszcza w dużych izbach jakość szkolenia pozostawia wiele do życzenia.

Jaki jest wpływ samorządów, a jaki ministerstwa na przygotowywane zadania?

Zadania na egzamin adwokacki i zadania na egzamin radcowski przygotowują 2 różne zespoły. W skład każdego z nich wchodzi 8 osób (4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości i 4 osoby delegowane przez odpowiednio Naczelną Radę Adwokacką lub Krajową Radę Radców Prawnych). Każdy z członków zespołu był uprawniony do zgłaszania na posiedzeniach propozycji pytań i zadań, co też miało miejsce. Na zakończenie prac zespołu zadania zostały przyjęte jednogłośnie. Do ich treści czy też stopnia trudności nie było żadnych zastrzeżeń ze strony przedstawicieli samorządu. Uważam, że zadania zostały przygotowane rzetelnie i pozytywnie oceniam prace zespołów. Należy jednak podkreślić, że samorządy nie angażują się w przygotowanie zadań egzaminacyjnych w takim stopniu. Przewodniczący zespołów zwrócili się w tej sprawie do dziekanów rad samorządów, jednak żadna propozycja przez samorząd radcowski nie została nadesłana, a samorząd adwokacki nadesłał tylko 1 propozycję pytań testowych.

Czy przyjęte kryteria mogły wpłynąć negatywnie na ocenianie prac pisemnych?

Prawo nie daje ministrowi sprawiedliwości żadnych kompetencji co do zatwierdzania zadań egzaminacyjnych czy też wpływania na ich treść. Zespoły układające zadania są w tym zakresie suwerenne. W stosunku do zadań egzaminacyjnych inaczej niż do testu ustawodawca nie przewidział przygotowania przez zespoły rozwiązań tych zadań, a jedynie sporządzenie opisu istotnych zagadnień.

Iwona Kujawa

dyrektor departamentu nadzoru nad aplikacjami prawniczymi w Ministerstwie Sprawiedliwości


źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Magister prawa będzie mógł prowadzić sprawę przed sądem
Po pięciu latach świadczenia usług prawniczych i zdanym egzaminie drugiego stopnia osoby bez ukończonej aplikacji będą mogły zostać adwokatem przewiduje projekt ustawy o egzaminach prawniczych, którym dziś zajmie się rząd.
czytaj dalej...

Uciekająca reklama narusza prawo
Trzy pytania do KATARZYNY GŁOWACKIEJ, radcy prawnego z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni - Czy promocyjne banery zamieszczane w internecie, których nie można zamknąć, są zgodne z prawem?
czytaj dalej...

Maleją szanse na połączenie adwokatów i radców
Adwokaci są zdecydowanie przeciwni połączeniu zawodów prawniczych. Wbrew oczekiwaniom za zjednoczeniem nie opowiedział się jednoznacznie również Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych.
czytaj dalej...

Poseł PO chce zrównać w roli pełnomocników absolwentów prawa z adwokatami
Poseł PO Jacek Żalek przygotowuje projekt ustawy o świadczeniu czynności prawnych, która umożliwia - w sprawach cywilnych - absolwentom studiów prawniczych występowanie w roli pełnomocników stron na równi z adwokatami lub radcami.
czytaj dalej...

Coraz więcej chętnych do kościelnego unieważnienia małżeństwa
Za unieważnienie sakramentu małżeństwa trzeba zapłacić od 10 do 30 tys. złotych. W ubiegłym roku w sądach diecezjalnych złożono 40 tys. wniosków. Brakuje adwokatów mogących przed nimi występować
czytaj dalej...

"Nowe ustawa prasowe musi uregulować status prawny blogów"
Rozmowa z Markiem Gruchalskim, prawnikiem w kancelarii radców prawnych i adwokatów Nowakowski i Wspólnicy - Czy prawo prasowe jasno statuuje prawo dziennikarza do zachowania swojej anonimowości?
czytaj dalej...

18 października TK zbada konstytucyjność kodeksów korporacyjnych
18 października Trybunał Konstytucyjny zbada, czy przepisy, nakładające m.in. na adwokatów, radców prawnych, lekarzy obowiązek przynależności do samorządu zawodowego, są zgodne z konstytucją.
czytaj dalej...

Kiedy i jak można wystąpić o przyznanie obrońcy z urzędu
Podejrzani i oskarżeni, którzy należycie udokumentują swoją złą sytuację materialną, mogą otrzymać adwokata z urzędu. W tym celu muszą złożyć wniosek do prezesa sądu właściwego do rozpoznania sprawy. Obrońca z urzędu przysługuje również, gdy sąd uzna to za niezbędne ze względu na okoliczności utrudniające obronę
czytaj dalej...

Zawody prawnicze: Dwa egzaminy na prawnika
Platforma Obywatelska kończy prace nad ustawą o państwowych egzaminach prawniczych, która ma doprowadzić do otwarcia zawodów radcy prawnego i adwokata. Mający podobny cel projekt autorstwa PiS jest w trakcie prac sejmowych.
czytaj dalej...

Radcowie chcą bronić oskarżonych w procesach karnych
W Ministerstwie Sprawiedliwości powstanie zespół ekspertów, który zajmie się przygotowaniem rozwiązań prawnych dotyczących zrównania kompetencji radców prawnych i adwokatów w sprawach karnych.
czytaj dalej...

Zobacz, jak wyglądają nowe legitymacje adwokackie (GALERIA ZDJĘĆ)
Adwokatura wprowadza nowoczesne legitymacje; od listopada wszyscy mecenasi i aplikanci mają mieć nowe dokumenty - poliwęglanowe karty z kolorową fotografią i mikroprocesorem. Ich wzory oficjalnie zaprezentowano w piątek w Warszawie.
czytaj dalej...

Będzie jedna korporacja adwokatów i radców prawnych
Środowisko prawnicze pozytywnie odnosi się do pomysłu wykonywania przez adwokatów zawodu w ramach stosunku pracy.
czytaj dalej...

Adwokatura zaskarżyła do TK likwidację ustnych egzaminów adwokackich
Naczelna Rada Adwokacka zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego zmiany w Prawie o adwokaturze, na mocy których zlikwidowano ustną część egzaminu adwokackiego i ułatwiono dostęp do zawodu doktorom nauk prawnych bez aplikacji i egzaminu. Zdaniem NRA zmiany godzą w interesy obywateli oraz w uprawnienie samorządu adwokackiego do sprawowania pieczy nad zawodem.
czytaj dalej...

Jeśli firmy nie stać na adwokata, dostanie go z urzędu
Przedsiębiorca, który nie ma pieniędzy na wynagrodzenie adwokata albo radcy prawnego, może domagać się przyznania pełnomocnika do reprezentowania go przed sądem.
czytaj dalej...

Adwokatura prosi Seremeta o wyjaśnienia ws. przesłuchań mecenasów
O wyjaśnienie i analizę przypadków wzywania adwokatów na przesłuchania w sprawach, w których pełnili oni funkcje obrońcy, zaapelował do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta prezes adwokatury mec. Andrzej Zwara. Prokuratura Generalna analizuje ten problem.
czytaj dalej...

Adwokat i radca prawny nie zostaną mediatorami
Prawnicy zostali wykluczeni z grona zawodowych mediatorów. Mediator otrzyma wynagrodzenie jak adwokat za obronę z urzędu. Mediatorami zawodowymi będą mogły zostać osoby, które ukończyły 26 lat.
czytaj dalej...

NRA: dostępność do adwokatów i radców - na poziomie europejskim
Dostępność do usług prawniczych w odniesieniu do adwokatów i radców prawnych jest zbliżona w naszym kraju do czołówki państw europejskich - wynika z raportu opublikowanego przez Naczelną Radę Adwokacką.
czytaj dalej...

Aplikanci bez kancelarii, rząd nie widzi problemu
Osoby, które zdały egzamin na jedną z aplikacji, mają problem ze znalezieniem patrona. Praktyczne przygotowanie do zawodu adwokata, radcy prawnego i notariusza stało się fikcją. Resort sprawiedliwości liczy na to, że nie wszyscy będą w tym roku starać się o wpis na listę.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Granice nadzoru
Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że w sprawie prawa do obrony nie będzie szedł na żadne kompromisy. Minister sprawiedliwości nie będzie mógł więc ingerować w postępowanie dyscyplinarne adwokatów bez ograniczeń.
czytaj dalej...

Rzecznik dyscyplinarny Rady Adwokackiej wszczął postępowanie ws. Dubienieckiego
Rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej (ORA) w Gdańsku wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec adwokata Marcina Dubienieckiego - męża Marty Kaczyńskiej, w sprawie dwóch jego wypowiedzi dla mediów.
czytaj dalej...

Kandydaci na notariuszy nie mogą być dodatkowo egzaminowani przez izby notarialne
Samorząd notarialny nie ma prawa dodatkowego egzaminowania radców prawnych i adwokatów, którzy chcą wykonywać ten zawód. Wystarczy, że spełnią oni wymagania określone w ustawie.
czytaj dalej...

Rzecznicy patentowi będą musieli się stale dokształcać
Rzecznicy patentowi założą kancelarie wspólnie z adwokatami i radcami.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Adwokat z wyboru
Po pierwsze, nie szkodzić. Ta zasada powinna przyświecać nie tylko lekarzom, ale także ustawodawcy. Jeśli ktoś chce powierzyć swoje interesy przed sądem przyjacielowi, któremu ufa, to nie należy mu tego zabraniać.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Prawo ubogich
Prawo otrzyma nowe, bardziej ludzkie oblicze. Już nie tylko najbiedniejsi będą mogli liczyć na pomoc adwokata z urzędu.
czytaj dalej...

Wybory sędziów do TK: kluby poselskie zgłosiły dwóch kandydatów
Adwokat Kazimierz Barczyk i profesor Krystyna Pawłowicz są kandydatami na sędziego Trybunału Konstytucyjnego zgłoszonymi przez kluby poselskie.
czytaj dalej...