Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Międzynarodowe organizacje sprzeciwiają się zmianom w polskich egzaminach prawniczych

Federacja Adwokatur Europejskich (FBE) jest zaniepokojona polskimi zmianami w przepisach o zawodach prawniczych, wprowadzających możliwość funkcjonowania niezrzeszonych w korporacjach "doradców prawnych". Rezolucję FBE uchwaliła kilka dni temu w Madrycie.

Poinformowała o tym PAP w środę Krajowa Rada Radców Prawnych, będąca członkiem europejskiej federacji. Jest ona międzynarodową organizacją stojącą na straży zasad etyki zawodowej przyjętym przez Radę Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy.

"To pierwsze z międzynarodowych działań, które Krajowa Rada podjęła w celu zablokowania sejmowych prac na projektem ustawy o Państwowych Egzaminach Prawniczych. Świadomość polskich decydentów, iż projekt ten jest powszechnie krytykowany nie tylko na gruncie krajowym będzie cennym wzmocnieniem argumentacji samorządu radców" - powiedział PAP Krzysztof Mering z KRRP.

Nad poselskim projektem ustawy o egzaminach prawniczych pracuje sejmowa komisja sprawiedliwości. "Bardzo się cieszymy, że z naszej pracy ktoś postanowił skorzystać, (...) stanowisko rządu w sprawie projektu jest pozytywne" - mówił w zeszłym tygodniu wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona, odpowiadając na pytania posłów, dlaczego projekt nie trafił do Sejmu jako propozycja rządowa.

Chodzi o ustawę o państwowych egzaminach prawniczych

Zaproponowane rozwiązania krytycznie oceniają samorządy zawodów prawniczych. W przyjętej w ubiegłym tygodniu uchwale Krajowa Rada Radców Prawnych podkreśliła, iż "poselski projekt ustawy o państwowych egzaminach prawniczych nie różni się zasadniczo od przedstawianego wcześniej do konsultacji projektu ministra sprawiedliwości, niezaakceptowanego następnie przez Radę Ministrów".

Zgromadzenie ogólne FBE w rezolucji do polskiego rządu przekazuje "wyrazy szczególnego zaniepokojenia" proponowaną nowelizacją przepisów dotyczącą podstawowych usług prawnych, która w ocenie Federacji "może spowodować poważne naruszenia w polskim prawodawstwie, a ze względu na brak zasad etyki zawodowej i wymogów dotyczących kształcenia".

Chodzi o ustawę o państwowych egzaminach prawniczych, która docelowo ma być finałem aplikacji adwokackiej, radcowskiej i notarialnej. Zdanie egzaminu I stopnia uprawniałoby prawnika - zwanego wtedy "doradcą prawnym" - do świadczenia obywatelom podstawowej pomocy prawnej. Ta koncepcja ma pozwolić licznym absolwentom wydziałów prawa funkcjonować na rynku usług prawniczych poza samorządem adwokackim, radcowskim czy notarialnym, a zarazem - reprezentować klientów przed sądami niższych instancji w najprostszych sprawach.


źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Zobacz, jak wyglądają nowe legitymacje adwokackie (GALERIA ZDJĘĆ)
Adwokatura wprowadza nowoczesne legitymacje; od listopada wszyscy mecenasi i aplikanci mają mieć nowe dokumenty - poliwęglanowe karty z kolorową fotografią i mikroprocesorem. Ich wzory oficjalnie zaprezentowano w piątek w Warszawie.
czytaj dalej...

Połączenie adwokatów i radców prawnych: różnic mniej, ale do jedności daleko
Zmniejsza się pole rozbieżności między adwokatami i radcami prawnymi na temat połączenia zawodów. Samorządy pozostają jednak przy swoich zdaniach w sprawach zasadniczych, dotyczących zakazu wykonywania pracy na etacie i występowania radców przed sądami w sprawach karnych.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Magister w sądzie
Dopuszczenie magistrów prawa do reprezentowania stron w sądzie budzi sprzeciw nie tylko adwokatów i radców prawnych. Absolwent prawa ma przede wszystkim wiedzę teoretyczną.
czytaj dalej...

Sądy 24-godzinne bez adwokatów i prokuratorów
W postępowaniu przyspieszonym oskarżony nie będzie miał obowiązku posiadania obrońcy. Prokurator nie będzie musiał brać udziału w przyspieszonej rozprawie sądowej. Obniżą się koszty i skróci czas rozpoznawania przez sądy spraw o charakterze chuligańskim.
czytaj dalej...

Dzień Bezpłatnych Porad Prawnych: 13 tys. osób skorzystało z pomocy adwokatów
Około 13 tys. osób, m.in. w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej, skorzystało w sobotę z pomocy prawnej w ramach zorganizowanego po raz czwarty Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich - podała Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...

Palestra krytykuje rządowy projekt ustawy o adwokatach
Rządowy projekt ustawy o adwokaturze zmierza do likwidacji samorządu tego zawodu zaufania publicznego - ocenia Naczelna Rada Adwokacka. Według niej, celem planowanych zmian nie jest wzmocnienie niezależności samorządu, lecz jej zaprzeczenie.
czytaj dalej...

Wybory sędziów do TK: kluby poselskie zgłosiły dwóch kandydatów
Adwokat Kazimierz Barczyk i profesor Krystyna Pawłowicz są kandydatami na sędziego Trybunału Konstytucyjnego zgłoszonymi przez kluby poselskie.
czytaj dalej...

Amerykańska prokuratura - Polański nie może rządzić procesem
Prokuratura Los Angeles zwróciła się do sądu o odrzucenie wniosku amerykańskich adwokatów Romana Polańskiego, by wyrok na niego wydano zaocznie.
czytaj dalej...

Zawody prawnicze: Radcowie bliżej adwokatów
Od 8 czerwca w sprawach karnych radcowie będą mogli reprezentować również osoby fizyczne. Samorząd radcowski chce, by wszyscy prawnicy prowadzący kancelarie mogli być obrońcami. Adwokaci i radcowie prawni przygotowali projekt wspólnego kodeksu etyki zawodowej.
czytaj dalej...

RPO krytycznie o ograniczaniu kontaktów aresztowanego z adwokatem
Przepisy pozwalające prokuraturze na ograniczanie kontaktów aresztowanego z adwokatem budzą - ze względu na konstytucyjne prawo do obrony - wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich. Irena Lipowicz wystąpiła w tej sprawie do ministra sprawiedliwości.
czytaj dalej...

Tylko 9-letni staż pracy zapewni sędziom stan spoczynku?
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin chce, żeby prawo do sędziowskiej emerytury nie przysługiwało adwokatom ani radcom prawnym, którzy tuż przed zakończeniem kariery zostają sędziami – ujawnia „Rzeczpospolita”.
czytaj dalej...

Kwiatkowski liczy na adwokackie propozycje reformy adwokatury
Adwokaci i radcy prawni mają czas na wspólne przygotowanie koncepcji reformy adwokatury - powiedział w sobotę minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski do uczestników Nadzwyczajnego Zjazdu Adwokatury. Liczy na te propozycje "w niedalekiej przyszłości".
czytaj dalej...

Aplikanci bez kancelarii, rząd nie widzi problemu
Osoby, które zdały egzamin na jedną z aplikacji, mają problem ze znalezieniem patrona. Praktyczne przygotowanie do zawodu adwokata, radcy prawnego i notariusza stało się fikcją. Resort sprawiedliwości liczy na to, że nie wszyscy będą w tym roku starać się o wpis na listę.
czytaj dalej...

UE krok bliżej ku nowym przepisom o prawie do adwokata
Ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE zgodzili się w piątek na propozycję nowej dyrektywy o prawie do adwokata. Umożliwia to dalsze negocjacje nad propozycją z Parlamentem Europejskim. To "znaczące osiągnięcie" - oceniła komisarz UE Viviane Reding.
czytaj dalej...

"Nowa ustawa prasowa musi uregulować status prawny blogów"
Rozmowa z Markiem Gruchalskim, prawnikiem w kancelarii radców prawnych i adwokatów Nowakowski i Wspólnicy - Czy prawo prasowe jasno statuuje prawo dziennikarza do zachowania swojej anonimowości?
czytaj dalej...

Bezpłatne porady dla osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa
Adwokaci i aplikanci adwokaccy będą udzielać bezpłatnych porad prawnych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Okręgowe Rady Adwokackie wyznaczą także koordynatorów odpowiedzialnych za współpracą z tymi Ośrodkami, których w Polsce jest obecnie 16.
czytaj dalej...

Połączenie zawodów prawniczych - coraz mniej różni korporacje adwokatów i radców prawnych
Od 8 czerwca w sprawach karnych radcowie mogą reprezentować również osoby fizyczne. Zmniejsza to różnice pomiędzy samorządem radcowskim i adwokackim. Zdaniem palestry do połączenia obu zawodów nadal jest daleko.
czytaj dalej...

Poseł PO chce zrównać w roli pełnomocników absolwentów prawa z adwokatami
Poseł PO Jacek Żalek przygotowuje projekt ustawy o świadczeniu czynności prawnych, która umożliwia - w sprawach cywilnych - absolwentom studiów prawniczych występowanie w roli pełnomocników stron na równi z adwokatami lub radcami.
czytaj dalej...

Zwara: Zasady adwokatury w nowych czasach
Praca adwokata podlega zmianom nie tylko ze względu na ciągłe nowelizacje przepisów. Również sam rynek prawniczy zmienia się w ostatnich latach w szybkim tempie. Dlatego samorząd adwokacki szykuje zmiany przepisów wewnętrznych adwokatury. Priorytetem jest nowelizacja kodeksu etyki adwokackiej, mająca na celu dostosowanie obecnego kodeksu do zmian, jakie w ostatnich latach zaszły w świecie, a także w profesji adwokackiej.
czytaj dalej...

Andrzej Zwara nowym prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej
O czytelne sposoby sprawdzania wiedzy w czasie aplikacji i odbudowę instytucji adwokata patrona zaapelował podczas Krajowego Zjazdu Adwokatury minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
czytaj dalej...

Adwokat i radca prawny nie zostaną mediatorami
Prawnicy zostali wykluczeni z grona zawodowych mediatorów. Mediator otrzyma wynagrodzenie jak adwokat za obronę z urzędu. Mediatorami zawodowymi będą mogły zostać osoby, które ukończyły 26 lat.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Prawo ubogich
Prawo otrzyma nowe, bardziej ludzkie oblicze. Już nie tylko najbiedniejsi będą mogli liczyć na pomoc adwokata z urzędu.
czytaj dalej...

Będzie jedna korporacja adwokatów i radców prawnych
Środowisko prawnicze pozytywnie odnosi się do pomysłu wykonywania przez adwokatów zawodu w ramach stosunku pracy.
czytaj dalej...

Zwara: Poczekajmy na orzeczenie sądu dyscyplinarnego
Powiernictwo jest dopuszczalną formą działania adwokata w ramach jego praktyki zawodowej i nie można tego nazywać firmanctwem.
czytaj dalej...

Swobodny przepływ prawników między zawodami usprawni sądownictwo
W chwili obecnej nie ma rzeczywistej potrzeby ani woli połączenia adwokatów i radców w jeden samorząd, a liczba adwokatów i radców prawnych, która sięga 37 500, zapewnia dostęp do pomocy prawnej na poziomie równorzędnym do innych krajów europejskich.
czytaj dalej...