Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Adwokat nie może zakwestionować wynagrodzenia za prowadzenie sprawy z urzędu

Wynagrodzenie pełnomocnika z urzędu, chociaż jest niskie, to i tak nie może być skarżone w postępowaniu przed sądem.

Przepisy dotyczące wynagrodzeń pełnomocników udzielających pomocy prawnej z urzędu są nieżyciowe i niedostosowane do realiów uważają prawnicy. Ich wysokość określają dwa rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie i radcowskie. Tam uregulowane są również zasady zwrotu ich przez Skarb Państwa. Zgodnie z nimi zasądzając opłaty za czynności adwokata (radcy prawnego) z tytułu zastępstwa prawnego, sąd bierze pod uwagę niezbędny nakład pracy prawnika, a także charakter sprawy i wkład pracy w przyczynienie się do jej wyjaśnienia i rozstrzygnięcia. Podstawę wynagrodzenia pełnomocnika z urzędu stanowią stawki minimalne. Ich wysokość uzależniona jest od wartości przedmiotu sporu lub charakteru spraw.

Zasady wynagradzania

Zasądzona przez sąd opłata nie może być wyższa niż sześciokrotna stawka minimalna ani przekraczać wartości przedmiotu sprawy. Wynagrodzenie pełnomocnika ustanowionego z urzędu stanowi odrębny składnik kosztów procesu, o którym sąd zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego powinien rozstrzygnąć w każdym orzeczeniu kończącym sprawę w instancji. Przepisy milczą natomiast na temat obniżania tej stawki przez sąd. Co gorsza, w przypadku błędów w naliczaniu tej opłaty pełnomocnik nie może jej podważać.

W ocenie Bartosza Grohmana, adwokata z kancelarii Grohman & Pisarek w Warszawie, sąd rozstrzygając o kosztach wynagrodzenia pełnomocnika z urzędu, nie ma możliwości korygowania i tak niskiej stawki w dół. Jest to niedopuszczalne. Przepisy rozporządzenia wykluczają taką sytuację tłumaczy Bartosz Grohman. Tymczasem zgodnie z obowiązującymi przepisami, w sytuacji gdy sąd nie zasądzi wynagrodzenia zgodnego ze stawkami określonymi w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości, nie ma możliwości jego kwestionowania.

Brak przepisów

Przepisy procedury cywilnej nie wymieniają w zamkniętym katalogu decyzji podlegających zaskarżeniu do sądu drugiej instancji (art. 394 par. 1) postanowienia o przyznaniu wynagrodzenia pełnomocnikowi ustanowionemu z urzędu. Zdaniem Andrzeja Króla, radcy prawnego z Warszawy, trudno jest to racjonalnie wytłumaczyć.

Jest to błąd ustawodawcy, który przewidział możliwość zaskarżenia postanowienia w przypadku wynagrodzenia biegłego, ale nie zrobił tego w sytuacji wynagrodzenia pełnomocnika ustanowionego z urzędu tłumaczy Andrzej Król.

Pełnomocnicy nie mogą również kwestionować błędnego wynagrodzenia na drodze apelacji. W tym przypadku brak po ich stronie interesu prawnego. Przesądził o tym Sąd Najwyższy w uchwale z 25 czerwca 2009 r. (III CZP 36/2009). Zgodnie z nią apelacja uczestnika postępowania w części dotyczącej rozstrzygnięcia o kosztach pomocy prawnej udzielonej z urzędu w wypadku przyznania tych kosztów pełnomocnikowi od Skarbu Państwa jest niedopuszczalna.

Jak ubiegać się o pełnomocnika z urzędu

Adwokata lub radcę prawnego sąd może przyznać osobie zwolnionej w całości lub części od kosztów sądowych. Prawo do uzyskania pełnomocnika z urzędu przysługuje również stronie, która takiego zwolnienia nie otrzymała. Aby otrzymać pełnomocnika z urzędu, należy:

wnieść do sądu wniosek o przyznanie pełnomocnika z urzędu,

złożyć oświadczenie o swoim stanie majątkowym i rodzinnym,

wykazać, że pełnomocnik jest potrzebny do prowadzenia sprawy.

Podstawa prawna

Ustawa z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).


źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Komentarz redakcji: Przypadek rejenta B.
Od dzisiaj notariusze podobnie jak adwokaci i radcy prawni mogą świadczyć swoje usługi bez pobierania wynagrodzenia od osób, których nie stać na ponoszenie kosztów czynności notarialnych.
czytaj dalej...

Rozszerzono zakresu uwierzytelniania dokumentów przez pełnomocników stron
Rozszerzenie zakresu uwierzytelniania dokumentów przez pełnomocników stron: adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego, doradców podatkowych, radcę Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa - umożliwia nowelizacja kilku ustaw, którą dziś uchwalił Sejm. Nowela została przyjęta jednogłośnie.
czytaj dalej...

Aplikanci bez kancelarii, rząd nie widzi problemu
Osoby, które zdały egzamin na jedną z aplikacji, mają problem ze znalezieniem patrona. Praktyczne przygotowanie do zawodu adwokata, radcy prawnego i notariusza stało się fikcją. Resort sprawiedliwości liczy na to, że nie wszyscy będą w tym roku starać się o wpis na listę.
czytaj dalej...

Jeśli firmy nie stać na adwokata, dostanie go z urzędu
Przedsiębiorca, który nie ma pieniędzy na wynagrodzenie adwokata albo radcy prawnego, może domagać się przyznania pełnomocnika do reprezentowania go przed sądem.
czytaj dalej...

Ivanova: Informatyzacja po polsku
Od kilku lat systematycznie informatyzujemy nasz wymiar sprawiedliwości. W każdym sądzie gołym okiem widać już skok cywilizacyjny. Mamy już elektroniczne wokandy. Nie wszędzie działające (bo często popsute), ale mamy. Mamy także od jakiegoś czasu elektroniczne protokoły rozpraw. Na razie głównie na papierze, ale gdzieś we Wrocławiu jest jakiś projekt pilotażowy. I tego się trzymajmy. Jest nieźle, a będzie jeszcze lepiej. Na sali rozpraw stenotypistka już nie zagłusza samego sędziego, adwokata i świadka. Sędzia ma dziś na sali nawet laptopa. Jest też internet. Elektroniczny dostęp do ksiąg wieczystych. Strony mają do dyspozycji elektroniczne postępowanie upominawcze i e-sąd. Na informatyzacji nie można oszczędzać.
czytaj dalej...

Rzecznik dyscyplinarny Rady Adwokackiej wszczął postępowanie ws. Dubienieckiego
Rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej (ORA) w Gdańsku wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec adwokata Marcina Dubienieckiego - męża Marty Kaczyńskiej, w sprawie dwóch jego wypowiedzi dla mediów.
czytaj dalej...

Amerykańska prokuratura - Polański nie może rządzić procesem
Prokuratura Los Angeles zwróciła się do sądu o odrzucenie wniosku amerykańskich adwokatów Romana Polańskiego, by wyrok na niego wydano zaocznie.
czytaj dalej...

Magister prawa będzie mógł prowadzić sprawę przed sądem
Po pięciu latach świadczenia usług prawniczych i zdanym egzaminie drugiego stopnia osoby bez ukończonej aplikacji będą mogły zostać adwokatem przewiduje projekt ustawy o egzaminach prawniczych, którym dziś zajmie się rząd.
czytaj dalej...

Adwokaci i radcowie też chcą być mediatorami
Środowisko prawnicze nie zgadza się na wyłączenie zawodowych prawników z postępowań mediacyjnych. Nie podoba się także pomysł wprowadzenia sztywnych stawek wynagrodzenia przysługującego mediatorom.
czytaj dalej...

Aplikacja przygotowuje najlepiej do zawodu adwokata
W Polsce na jednego prawnika przypada 1012 mieszkańców. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba adwokatów wzrosła o jedną trzecią.
czytaj dalej...

Adwokat znajdzie zastępcę procesowego w internecie
Przy kolizji terminów sądowych prawnik może znaleźć zastępstwo w internecie. Internetowy portal służy także aplikantom, którzy za jego pomocą mogą znaleźć patrona i dodatkową pracę.
czytaj dalej...

Podpis elektroniczny przyspieszy kontakt z sądem
Adwokaci, radcowie prawni oraz prokuratorzy, jeśli chcą brać udział w elektronicznym postępowaniu upominawczym, będą musieli komunikować się z sądem, korzystając z bezpiecznego podpisu elektronicznego.
czytaj dalej...

Łatwiejszy dostęp do adwokata z urzędu
Prawo do adwokata z urzędu nie będzie zależało od zwolnienia od kosztów sądowych. Od osoby ubiegającej się o adwokata lub radcę prawnego sąd odbierze przyrzeczenie. Również firma będzie mogła skorzystać z pomocy prawnika z urzędu.
czytaj dalej...

Sąd powinien znać umowę oskarżyciela posiłkowego z adwokatem
Oskarżyciel posiłkowy ma obowiązek udokumentować koszty, jakie poniósł na pełnomocnika z wyboru. W tym celu powinien przedstawić sądowi umowę łączącą go z adwokatem.
czytaj dalej...

"Adwokat nie zastąpi notariusza"
Trzy pytania do... PIOTRA BYTNEROWICZA z działu sporów sądowych kancelarii CMS Cameron McKenna - Od początku tego roku obowiązują przepisy, które poszerzają krąg uprawnionych do urzędowego poświadczenia zgodności odpisów dokumentów z oryginałem. Dotychczas przysługiwały one notariuszom.
czytaj dalej...

Rozwody, spadki i prawa pracownicze zdominowały Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich
Kwestie związane z rozwodem, opieką nad dziećmi, podziałem majątku, spadkiem - w tych sprawach najczęściej zgłaszali się Polacy do adwokatów w ramach Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich; został on zorganizowany po raz trzeci.
czytaj dalej...

Powódź: Adwokaci radzą za darmo jak dochodzić swoich praw z ubezpieczycielami
Powodzianie walczą z ubezpieczalniami, które inaczej wyceniają szkody. I z procedurami, które są zbyt skomplikowane.
czytaj dalej...

W upały adwokat i prokurator nie muszą zakładać togi
Panujące upały sprawiają, że sądy zwalniają nieraz adwokatów i prokuratorów z obowiązku zakładania togi na sali sądowej. Sami sędziowie zasiadają w togach - z takiego ustawowego wymogu nikt ich zwolnić nie może.
czytaj dalej...

"Nowe ustawa prasowe musi uregulować status prawny blogów"
Rozmowa z Markiem Gruchalskim, prawnikiem w kancelarii radców prawnych i adwokatów Nowakowski i Wspólnicy - Czy prawo prasowe jasno statuuje prawo dziennikarza do zachowania swojej anonimowości?
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Słabnący autorytet ustaw
W ustawach jest więcej publicystyki niż norm prawnych. Coraz więcej pobożnych życzeń niż konkretów. Jedno okienko dla firm, jeden samorząd dla adwokatów i radców.
czytaj dalej...

Rzecznik patentowy w jednej spółce z adwokatem
Rzecznicy patentowi będą mogli prowadzić kancelarie we wszystkich dopuszczalnych prawem formach, w tym również w spółce komandytowo-akcyjnej i spółce akcyjnej.
czytaj dalej...

Adwokatura zaskarżyła do TK likwidację ustnych egzaminów adwokackich
Naczelna Rada Adwokacka zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego zmiany w Prawie o adwokaturze, na mocy których zlikwidowano ustną część egzaminu adwokackiego i ułatwiono dostęp do zawodu doktorom nauk prawnych bez aplikacji i egzaminu. Zdaniem NRA zmiany godzą w interesy obywateli oraz w uprawnienie samorządu adwokackiego do sprawowania pieczy nad zawodem.
czytaj dalej...

Jakie obowiązki mają organizatorzy imprez karnawałowych
Rozmawiamy z ELŻBIETĄ TRAPLE, adwokatem - Czy organizator zabawy karnawałowej musi zapłacić za odtwarzanie muzyki?
czytaj dalej...

"Podział na adwokatów i radców prawnych jest sztuczny"
Maciej Bobrowicz - Radca prawny najlepiej i najszybciej potrafi zareagować na wszelkie problemy prawne dotykające firmę. Dotyczy to także problemów natury karnej. Oczywiste jest więc, że to on będzie najskuteczniej reprezentować przedsiębiorcę przed sądem.
czytaj dalej...

Nie będzie podziału na radców prawnych i adwokatów
Resort sprawiedliwości chce jednego zawodu prawniczego nowej adwokatury.
czytaj dalej...