Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Adwokaci muszą walczyć o zaufanie obywateli

Adwokatura powinna być nowoczesna w formach wykonywania zawodu, ale tradycyjna w przywiązaniu do wartości, które reprezentuje.

Rozmowa z Andrzejem Michałowskim,  laureatem Złotego Paragrafu w kategorii najlepszy adwokat EDYCJA 2011

Obejmując obowiązki prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, obiecał pan, że samorząd będzie nieść wysoko sztandar adwokatury i dbać o swoje dobre imię. Czy zrealizował pan te plany?

To było zobowiązanie złożone na pogrzebie śp. Joanny Agackiej-Indeckiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Uważam, że je wypełniłem. Władzy publicznej nie udało się wprowadzić żadnych regulacji, które ograniczyłyby samorządność adwokacką czy podważyły zawodową pozycję adwokata. A takie zapowiedzi ze strony polityków przecież były. Jednak bardziej, niż kontestować, staraliśmy się przekonywać i współpracować. Doceniono to. Także Trybunał Konstytucyjny nie zakwestionował obowiązkowej przynależności do samorządu. Wspólnie z przedstawicielami innych zawodów zaufania publicznego, a więc m.in. z lekarzami, architektami czy radcami prawnymi, przekonywaliśmy, że jeżeli zniesiona zostałaby przynależność do samorządów, to obywatele utraciliby pewność, kto świadczy im pomoc, a władza publiczna wkroczyłaby w przestrzeń zastrzeżoną dla samorządności. Konferencji prezesów zawodów zaufania publicznego, której przewodniczyłem, udało się wpłynąć na polityków. Zwieńczeniem był początek zjazdu adwokatury w listopadzie 2010 r. Potwierdził, że jesteśmy środowiskiem, które przeszło bardzo długą drogę, z niemal całkowitego marginesu do aktywnego uczestnika debaty publicznej. A przecież nie zaniedbaliśmy wewnętrznej przemiany. Wprowadziliśmy informatyczny rejestr adwokatów, legitymacje z czipem, nowe regulaminy wykonywania zawodu.

Społeczeństwo jednak nie darzy adwokatów zbyt dużym zaufaniem. Czym to jest spowodowane?

Kiedyś adwokaci cieszyli się największym zaufaniem wśród zawodów prawniczych. To był przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Później nasza działalność spowszechniała, co wiązało się z tym, że przestaliśmy bronić lubianych opozycjonistów, ale wykonujemy zawód tak jak adwokaci na całym świecie. I czasami jesteśmy identyfikowani z osobami, które nie cieszą się uznaniem. Ale adwokaci pomagają swoim klientom w obronie reguł sprawiedliwości. Od ferowania wyroków są sędziowie. Na spadek zaufania wpłynęły także zmiany zachodzące w społeczeństwie i w gospodarce. W ostatnich trzech latach udało nam się jednak zmienić nastawienie do zawodu adwokata z bardzo negatywnego na nieco bardziej życzliwe. Zaczęto doceniać nasze starania. Pokazaliśmy się jako ludzie dumni z wykonywanego zawodu, otwarci na dyskusję, dojrzali w obliczu wielkiej straty.

A jakie należy podjąć kroki, aby zwiększyć to zaufanie?

Można to uzyskać, jedynie rzetelnie wykonując zawód. Im mniej będzie wpadek, tym bardziej będziemy cenieni przez obywateli. Musimy o to walczyć, ponieważ mamy bardzo silną konkurencję. I nie mam na myśli tylko radców prawnych czy doradców podatkowych, ale także nieprawników, którzy również mogą świadczyć pomoc prawną.

W jakim kierunku powinna podążać adwokatura?

Adwokatura powinna być nowoczesna w formach wykonywania zawodu, ale tradycyjna w przywiązaniu do wartości, które reprezentuje. Zachowanie wartości będzie stanowiło o przewadze konkurencyjnej adwokatury w stosunku do innych podmiotów oferujących usługi prawne.

Czego obecnie klienci oczekują od adwokatów?

Współczesny adwokat nie może się ograniczyć do świadczenia pomocy prawnej. To nie wystarczy. Dziś klient potrzebuje nie tylko profesjonalnej pomocy prawnej, ale przede wszystkim zajmowania się jego sprawą. I to nawet wówczas, gdy to zajmowanie się wykracza poza wiedzę prawniczą. Adwokat musi dostarczyć klientowi wszystkich informacji prawnych i okołoprawnych, które są mu potrzebne do podjęcia decyzji. Jeżeli adwokat sam nie ma wszystkich kompetencji, a nie może mieć, musi współpracować z innymi, także nieprawnikami.

Wykonywanie zawodu adwokata wymaga więc ciągłego dokształcania się.

Tak było zawsze. Dziś jednak jest to o tyle trudniejsze, że mamy gigantyczny rozrost regulacji. To powoduje, że adwokaci nie są w stanie znać się na każdej dziedzinie prawa. Rozwiązaniem jest praca w wieloosobowych zespołach lub specjalizacja. Te dwie tendencje oczywiście nie są przeciwstawne, to są tylko różne sposoby rozwiązania tego samego problemu.

Jak pan ocenia pomysł uzyskania przez radców prawnych kompetencji, które do tej pory mieli tylko adwokaci?

Tendencja do zrównania uprawnień przysługujących adwokatom i radcom prawnym jest wyraźna. Traktuję to nie jako zagrożenie, ale jako szansę. Bo zawody prawnicze nie będą się łączyć, ale raczej ulegną podziałom według bardzo szczegółowych specjalizacji. By jednak być obrońcą w sprawach karnych, trzeba być całkowicie niezależnym od państwa. Jeżeli prawnik spełni taki warunek, to nie ma żadnych innych przeszkód. Jeżeli go nie spełnia, to prawa obywateli będą zagrożone. A niezależność traktuję nie formalnie, ale jako sumę profesjonalizmu, przyzwoitości i odwagi.

Więcej o tegorocznych nagrodach DGP dla prawników na stronie: www.gazetaprawna.pl/bonalex


źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Adwokat z urzędu nie tylko dla najuboższych
Karol Z. chce się ubiegać o przyznanie pełnomocnika z urzędu. Obawia się jednak, że taka pomoc nie będzie mu przysługiwać, gdyż sąd nie zwolnił go z kosztów sądowych. Fakt ten nie ma jednak wpływu na ustanowienie adwokata lub radcy prawnego.
czytaj dalej...

Jak ustanowić pełnomocnika do reprezentowania strony w sądzie
Adwokat lub radca prawny ustanowiony do reprezentowania strony w sądzie może skutecznie podejmować za nią wszelkie działania zmierzające do wygrania procesu. Jest on także uprawniony do zawarcia ugody albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Granice nadzoru
Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że w sprawie prawa do obrony nie będzie szedł na żadne kompromisy. Minister sprawiedliwości nie będzie mógł więc ingerować w postępowanie dyscyplinarne adwokatów bez ograniczeń.
czytaj dalej...

Adwokaci będą współpracować z radcami nad reformą zawodów prawniczych
Adwokaci będą współpracować z radcami prawnymi w przygotowaniu nowego projektu reformy zawodów prawniczych - to decyzja zakończonego dziś Nadzwyczajnego Zjazdu Adwokatury. Są oni przeciw łączeniu się z radcami prawnymi wbrew woli obu samorządów zawodowych.
czytaj dalej...

Aplikacje ruszają bez programu szkoleń
Adwokaci i radcowie prawni chcą, by aplikanci uczestniczyli w praktykach sądowych. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury nie zawarła porozumienia z samorządami. Praktyki sądowe nadal będą obowiązkowe dla osób odbywających aplikację notarialną.
czytaj dalej...

Tylko trzy dni na przystąpienie do postępowania odwoławczego
TRZY PYTANIA DO... JANA ROLIŃSKIEGO, adwokata, partnera w zespole prawa zamówień publicznych kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr - Rząd przyjął projekt zmian w dużej nowelizacji prawa o zamówieniach publicznych. Co zmieni się w zasadach przystąpienia wykonawcy do postępowania odwoławczego w porównaniu ze stanem obecnym?
czytaj dalej...

"Publikacje internetowe wymuszą zmianę prawa prasowego"
Rozmawiamy z adwokatem RADOSŁAWEM NOŻYKOWSKIM - Wraz z rozwojem mediów internetowych przypadki naruszenia dóbr osobistych będą coraz częstsze, a ich skutki odpowiednio do zasięgu internetu bardziej rozległe. Potrzebna jest więc zmiana prawa prasowego.
czytaj dalej...

O braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej trzeba zawiadomić stronę i sąd
Nawet strona, która nie została zwolniona od kosztów sądowych będzie mogła domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego z urzędu. Gdyby pełnomocnik nie stwierdził podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej musi o tym na piśmie zawiadomić stronę i sąd.
czytaj dalej...

Rzecznikiem patentowym będzie mógł zostać radca i adwokat
Na listę rzeczników będą się mogli wpisać obywatele innych państw Unii Europejskiej. Na rynku pojawią się kancelarie prowadzone przez rzeczników wspólnie z innymi prawnikami. Osoby chcące zostać rzecznikiem patentowym będą musiały zdać egzamin na aplikację.
czytaj dalej...

Sąd wezwie do uzupełnienia wadliwego wniosku o ogłoszenie upadłości
Wniosek o ogłoszenie upadłości nie będzie mógł zostać zwrócony w przypadku braków, bez wezwania do ich uzupełnienia. Dotyczy to wnioskodawców, którzy nie są reprezentowani przez adwokata lub radcę.
czytaj dalej...

Adwokaci i radcowie też chcą być mediatorami
Środowisko prawnicze nie zgadza się na wyłączenie zawodowych prawników z postępowań mediacyjnych. Nie podoba się także pomysł wprowadzenia sztywnych stawek wynagrodzenia przysługującego mediatorom.
czytaj dalej...

Otwarcie zawodów prawniczych okazało się mitem
Obecnie wielu aplikantów szuka zatrudnienia poza kancelariami prawniczymi, co powoduje, że ich kontakt z klientem lub sprawami sądowymi jest praktycznie zerowy. Nijak się to ma do nauki zawodu adwokata i radcy prawnego
czytaj dalej...

Adwokaci nie będą szturmować sądów
Adwokaci i radcowie będą mieli przedstawicieli na posiedzeniach KRS. Nie skłoni to przedstawicieli palestry do włożenia sędziowskiej togi. Adwokaci i radcowie przychodzą do sądów, aby przejść w stan spoczynku.
czytaj dalej...

Adwokaci nie będą sądzeni przez kolegów
Adwokackie sądy dyscyplinarne uniezależnią się od struktury Izb. Adwokaci nie będą już rozpatrywać skarg na kolegów pracujących w tym samym okręgu.
czytaj dalej...

Sprawa Marcina Dubienieckiego: adwokat może prowadzić spółkę za osobę, która była karana przez sąd
Tomasz Gaj - Pełnomocnik podejmujący się powierniczego prowadzenia spraw klienta nie może przyczyniać się do naruszenia przez niego prawa. Jeżeli to zrobi, sam może narazić się na zarzut popełnienia przestępstwa i następnie ponieść odpowiedzialność karną.
czytaj dalej...

Będą bezpłatne porady prawne dla powodzian
Adwokaci z terenów objętych powodzią będą udzielać bezpłatnych porad prawnych dla osób dotkniętych tą klęską żywiołową - poinformowała w czwartek PAP Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...

Radcowie chcą bronić oskarżonych w procesach karnych
W Ministerstwie Sprawiedliwości powstanie zespół ekspertów, który zajmie się przygotowaniem rozwiązań prawnych dotyczących zrównania kompetencji radców prawnych i adwokatów w sprawach karnych.
czytaj dalej...

Jak ubiegać się o pełnomocnika z urzędu
Adwokata lub radcę prawnego sąd może przyznać osobie zwolnionej w całości lub części od kosztów sądowych. Prawo do uzyskania pełnomocnika z urzędu przysługuje również stronie, która takiego zwolnienia nie otrzymała.
czytaj dalej...

Nowy kodeks etyki adwokatów: nie wolno powoływać się na znajomości
Adwokat nie może składać nieproszonych wizyt, dokonywać nieumówionych rozmów telefonicznych czy przesyłać niezamówionej korespondencji.
czytaj dalej...

Zawody prawnicze: Radcowie bliżej adwokatów
Od 8 czerwca w sprawach karnych radcowie będą mogli reprezentować również osoby fizyczne. Samorząd radcowski chce, by wszyscy prawnicy prowadzący kancelarie mogli być obrońcami. Adwokaci i radcowie prawni przygotowali projekt wspólnego kodeksu etyki zawodowej.
czytaj dalej...

Adwokaci zaproszeni do rozmów o połączeniu
Samorząd radcowski zaproponował adwokatom podjęcie dyskusji o kształcie zawodów prawniczych i świadczonych przez nich usług. W razie braku wspólnego stanowiska radcowie podejmą samodzielne inicjatywy w tym zakresie.
czytaj dalej...

Kandydaci na notariuszy nie mogą być dodatkowo egzaminowani przez izby notarialne
Samorząd notarialny nie ma prawa dodatkowego egzaminowania radców prawnych i adwokatów, którzy chcą wykonywać ten zawód. Wystarczy, że spełnią oni wymagania określone w ustawie.
czytaj dalej...

Pokrzywdzonych będą reprezentować radcy
Pełnomocnikami stron w sprawach karnych będą także radcowie prawni. Adwokaci będą mieli monopol tylko na reprezentowanie oskarżonych.
czytaj dalej...

Bezpłatne porady dla osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa
Adwokaci i aplikanci adwokaccy będą udzielać bezpłatnych porad prawnych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Okręgowe Rady Adwokackie wyznaczą także koordynatorów odpowiedzialnych za współpracą z tymi Ośrodkami, których w Polsce jest obecnie 16.
czytaj dalej...

"Dobrowolna rekomendacja nie zastąpi ustawy"
Rozmawiamy z ANNĄ NOWAKOWSKĄ, wspólnikiem w firmie Małkowski Matczuk Wieczorek Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych - Do 1 listopada banki powinny zadeklarować przyjęcie rekomendacji dobrych praktyk Związku Banków Polskich. Czy to wystarczy, żeby zapewnić dobrą ochronę klientów?
czytaj dalej...