Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Adwokaci muszą walczyć o zaufanie obywateli

Adwokatura powinna być nowoczesna w formach wykonywania zawodu, ale tradycyjna w przywiązaniu do wartości, które reprezentuje.

Rozmowa z Andrzejem Michałowskim,  laureatem Złotego Paragrafu w kategorii najlepszy adwokat EDYCJA 2011

Obejmując obowiązki prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, obiecał pan, że samorząd będzie nieść wysoko sztandar adwokatury i dbać o swoje dobre imię. Czy zrealizował pan te plany?

To było zobowiązanie złożone na pogrzebie śp. Joanny Agackiej-Indeckiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Uważam, że je wypełniłem. Władzy publicznej nie udało się wprowadzić żadnych regulacji, które ograniczyłyby samorządność adwokacką czy podważyły zawodową pozycję adwokata. A takie zapowiedzi ze strony polityków przecież były. Jednak bardziej, niż kontestować, staraliśmy się przekonywać i współpracować. Doceniono to. Także Trybunał Konstytucyjny nie zakwestionował obowiązkowej przynależności do samorządu. Wspólnie z przedstawicielami innych zawodów zaufania publicznego, a więc m.in. z lekarzami, architektami czy radcami prawnymi, przekonywaliśmy, że jeżeli zniesiona zostałaby przynależność do samorządów, to obywatele utraciliby pewność, kto świadczy im pomoc, a władza publiczna wkroczyłaby w przestrzeń zastrzeżoną dla samorządności. Konferencji prezesów zawodów zaufania publicznego, której przewodniczyłem, udało się wpłynąć na polityków. Zwieńczeniem był początek zjazdu adwokatury w listopadzie 2010 r. Potwierdził, że jesteśmy środowiskiem, które przeszło bardzo długą drogę, z niemal całkowitego marginesu do aktywnego uczestnika debaty publicznej. A przecież nie zaniedbaliśmy wewnętrznej przemiany. Wprowadziliśmy informatyczny rejestr adwokatów, legitymacje z czipem, nowe regulaminy wykonywania zawodu.

Społeczeństwo jednak nie darzy adwokatów zbyt dużym zaufaniem. Czym to jest spowodowane?

Kiedyś adwokaci cieszyli się największym zaufaniem wśród zawodów prawniczych. To był przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Później nasza działalność spowszechniała, co wiązało się z tym, że przestaliśmy bronić lubianych opozycjonistów, ale wykonujemy zawód tak jak adwokaci na całym świecie. I czasami jesteśmy identyfikowani z osobami, które nie cieszą się uznaniem. Ale adwokaci pomagają swoim klientom w obronie reguł sprawiedliwości. Od ferowania wyroków są sędziowie. Na spadek zaufania wpłynęły także zmiany zachodzące w społeczeństwie i w gospodarce. W ostatnich trzech latach udało nam się jednak zmienić nastawienie do zawodu adwokata z bardzo negatywnego na nieco bardziej życzliwe. Zaczęto doceniać nasze starania. Pokazaliśmy się jako ludzie dumni z wykonywanego zawodu, otwarci na dyskusję, dojrzali w obliczu wielkiej straty.

A jakie należy podjąć kroki, aby zwiększyć to zaufanie?

Można to uzyskać, jedynie rzetelnie wykonując zawód. Im mniej będzie wpadek, tym bardziej będziemy cenieni przez obywateli. Musimy o to walczyć, ponieważ mamy bardzo silną konkurencję. I nie mam na myśli tylko radców prawnych czy doradców podatkowych, ale także nieprawników, którzy również mogą świadczyć pomoc prawną.

W jakim kierunku powinna podążać adwokatura?

Adwokatura powinna być nowoczesna w formach wykonywania zawodu, ale tradycyjna w przywiązaniu do wartości, które reprezentuje. Zachowanie wartości będzie stanowiło o przewadze konkurencyjnej adwokatury w stosunku do innych podmiotów oferujących usługi prawne.

Czego obecnie klienci oczekują od adwokatów?

Współczesny adwokat nie może się ograniczyć do świadczenia pomocy prawnej. To nie wystarczy. Dziś klient potrzebuje nie tylko profesjonalnej pomocy prawnej, ale przede wszystkim zajmowania się jego sprawą. I to nawet wówczas, gdy to zajmowanie się wykracza poza wiedzę prawniczą. Adwokat musi dostarczyć klientowi wszystkich informacji prawnych i okołoprawnych, które są mu potrzebne do podjęcia decyzji. Jeżeli adwokat sam nie ma wszystkich kompetencji, a nie może mieć, musi współpracować z innymi, także nieprawnikami.

Wykonywanie zawodu adwokata wymaga więc ciągłego dokształcania się.

Tak było zawsze. Dziś jednak jest to o tyle trudniejsze, że mamy gigantyczny rozrost regulacji. To powoduje, że adwokaci nie są w stanie znać się na każdej dziedzinie prawa. Rozwiązaniem jest praca w wieloosobowych zespołach lub specjalizacja. Te dwie tendencje oczywiście nie są przeciwstawne, to są tylko różne sposoby rozwiązania tego samego problemu.

Jak pan ocenia pomysł uzyskania przez radców prawnych kompetencji, które do tej pory mieli tylko adwokaci?

Tendencja do zrównania uprawnień przysługujących adwokatom i radcom prawnym jest wyraźna. Traktuję to nie jako zagrożenie, ale jako szansę. Bo zawody prawnicze nie będą się łączyć, ale raczej ulegną podziałom według bardzo szczegółowych specjalizacji. By jednak być obrońcą w sprawach karnych, trzeba być całkowicie niezależnym od państwa. Jeżeli prawnik spełni taki warunek, to nie ma żadnych innych przeszkód. Jeżeli go nie spełnia, to prawa obywateli będą zagrożone. A niezależność traktuję nie formalnie, ale jako sumę profesjonalizmu, przyzwoitości i odwagi.

Więcej o tegorocznych nagrodach DGP dla prawników na stronie: www.gazetaprawna.pl/bonalex


źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Adwokaci i radcowie przeciwko łączeniu zawodów bez ich zgody
Adwokaci i radcowie prawni uważają, że to ich samorządy, a nie rząd powinny mieć decydujący wpływ na połączenie obu korporacji - wynika z sondażu zleconego przez Naczelną Radę Adwokacką. Poparcie dla takiej zmiany jest o 40 proc. większe u radców niż adwokatów.
czytaj dalej...

Adwokaci przeciw połączeniu z radcami prawnymi
Najcięższe argumenty: niekonstytucyjności i niecelowości, wytaczają adwokaci przeciw planowi likwidacji odrębnych samorządów adwokackiego i radców prawnych, a w to miejsce powołania nowej adwokatury, czego chce resort sprawiedliwości. Radcowie (a jest ich trzy razy więcej niż adwokatów), nie są przeciw, ale też mają uwagi.
czytaj dalej...

Aplikacje prawnicze: na egzamin adwokacki jednak bez laptopa
Osoby przystępujące do egzaminów końcowych uprawniających do wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego lub notariusza będą mogły korzystać z ustaw i innych aktów prawnych, a nawet przygotowanych przez organizatorów komputerów stacjonarnych.
czytaj dalej...

Adwokat z urzędu nie tylko dla najuboższych
Karol Z. chce się ubiegać o przyznanie pełnomocnika z urzędu. Obawia się jednak, że taka pomoc nie będzie mu przysługiwać, gdyż sąd nie zwolnił go z kosztów sądowych. Fakt ten nie ma jednak wpływu na ustanowienie adwokata lub radcy prawnego.
czytaj dalej...

Notariusz nie ma nakazu pobierania wynagrodzenia
Notariusze, podobnie jak adwokaci i radcy prawni, mogą świadczyć usługi bez wynagrodzenia.
czytaj dalej...

Jankowski: Słowa wolne, ale na uwięzi
W cieniu dyskusji o krzyżach przeszły niezauważone dwa oświadczenia. Jedno wydały władze adwokatury, drugie zaś Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Choć wystąpienia dotyczą odmiennych spraw, mają wspólny mianownik: wolność słowa.
czytaj dalej...

UE krok bliżej ku nowym przepisom o prawie do adwokata
Ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE zgodzili się w piątek na propozycję nowej dyrektywy o prawie do adwokata. Umożliwia to dalsze negocjacje nad propozycją z Parlamentem Europejskim. To "znaczące osiągnięcie" - oceniła komisarz UE Viviane Reding.
czytaj dalej...

Jakie obowiązki mają organizatorzy imprez karnawałowych
Rozmawiamy z ELŻBIETĄ TRAPLE, adwokatem - Czy organizator zabawy karnawałowej musi zapłacić za odtwarzanie muzyki?
czytaj dalej...

"Pozwy zbiorowe obniżą koszty sądowych postępowań"
Trzy pytania do RAFAŁA KOSA, partnera w Kancelarii Kubas, Kos, Gaertner Adwokaci spółka partnerska - Pozwy grupowe, wbrew wielu sceptykom, nie okazały się w Europie prawniczym narzędziem szantażu wobec przedsiębiorców. Przeprowadzone badania nie wykazały, by z powodu ich wprowadzenia spadła liczba bądź też skala inwestycji zagranicznych w innych państwach.
czytaj dalej...

Nie będzie podziału na radców prawnych i adwokatów
Resort sprawiedliwości chce jednego zawodu prawniczego nowej adwokatury.
czytaj dalej...

Więcej adwokatów zostanie sędziami
Zmienimy prawo tak, by adwokaci i radcy prawni mieli większe szanse na objęcie stanowiska sędziego zapowiada Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości.
czytaj dalej...

Stępień: Trybunał Stanu jako figura retoryczna, czyli czym najłatwiej postraszyć przeciwnika politycznego
Kilka lat temu pewien adwokat w bezpośredniej rozmowie ze mną, wówczas sędzią Trybunału Konstytucyjnego, chcąc podkreślić wagę instytucji, którą reprezentowałem, przypisał mnie... Trybunałowi Stanu.
czytaj dalej...

NRA: adwokatom nie wolno promować się na "medialnych" sprawach
W żadnym wypadku nie wolno adwokatom traktować zainteresowania opinii publicznej niektórymi postępowaniami jako okazji do promowania własnej osoby lub własnych osobistych poglądów - podkreśla prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.
czytaj dalej...

Oficjalny rejestr polskich adwokatów już w internecie
Oficjalny internetowy rejestr polskiej palestry, zawierający m.in. dane kontaktowe wszystkich adwokatów wraz z dziedzinami prawa, którymi się zajmują, a także spis aplikantów adwokackich dostępny jest od wtorku w internecie. Rejestr można przeglądać pod adresem: www.rejestradwokatow.pl Jego prezentacja odbyła się w siedzibie Naczelnej Rady Adwokackiej.
czytaj dalej...

Doradca prawny poprowadzi sprawę przed sądem rejonowym
Po pięciu latach świadczenia usług prawniczych i zdanym egzaminie drugiego stopnia magister prawa będzie mógł zostać adwokatem, radcą prawnym lub notariuszem.
czytaj dalej...

Drobne błędy nie pozbawią przedsiębiorcy prawa do sądu
Sąd wezwie przedsiębiorcę do uiszczenia opłaty, zanim odrzuci jego pismo procesowe. W przypadku pomyłki adwokata lub radcy prawnego przedsiębiorca będzie mógł uzupełnić braki. Polskie sądy będą mogły bezpośrednio uznawać orzeczenia zagranicznego organu.
czytaj dalej...

Odpowiedzialność dyscyplinarna adwokatów i radców prawnych: Mniej nadzoru ministerstwa
ZMIANA PRAWA - Minister sprawiedliwości zachowa wyłącznie kompetencję do wydania polecenia wszczęcia dochodzenia przeciwko konkretnemu adwokatowi, radcy prawnemu lub aplikantowi.
czytaj dalej...

Pełnomocnicy poświadczą kopie dokumentów
Adwokaci, radcy prawni oraz doradcy podatkowi będą mogli poświadczać odpisy dokumentów składane w sądach i urzędach. Nie będą musieli tego robić notariusze.
czytaj dalej...

Adwokaci chcą bronić przedsiębiorców zmieniając kodeks spółek handlowych
Zmianę Kodeksu spółek handlowych, dotyczącą odpowiedzialności karnej za działanie na szkodę spółki, proponuje Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...

Rzecznik patentowy w jednej spółce z adwokatem
Rzecznicy patentowi będą mogli prowadzić kancelarie we wszystkich dopuszczalnych prawem formach, w tym również w spółce komandytowo-akcyjnej i spółce akcyjnej.
czytaj dalej...

"Dobrowolna rekomendacja nie zastąpi ustawy"
Rozmawiamy z ANNĄ NOWAKOWSKĄ, wspólnikiem w firmie Małkowski Matczuk Wieczorek Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych - Do 1 listopada banki powinny zadeklarować przyjęcie rekomendacji dobrych praktyk Związku Banków Polskich. Czy to wystarczy, żeby zapewnić dobrą ochronę klientów?
czytaj dalej...

Ponad 800 adwokatów i aplikantów udzieli darmowej pomocy prawnej
Ponad 800 adwokatów i aplikantów adwokackich będzie w najbliższą sobotę udzielać porad prawnych pro bono w 181 miejscowościach całego kraju. Adwokatura po raz drugi organizuje ogólnopolski dzień bezpłatnych porad prawnych. W porównaniu z poprzednią, wiosenną akcją, zwiększyła się liczba prawników, którzy będą dyżurować w swoich kancelariach.
czytaj dalej...

Odpowiedzialność dyscyplinarna adwokatów i radcóe prawnych: Mniej nadzoru ministerstwa
ZMIANA PRAWA - Minister sprawiedliwości zachowa wyłącznie kompetencję do wydania polecenia wszczęcia dochodzenia przeciwko konkretnemu adwokatowi, radcy prawnemu lub aplikantowi.
czytaj dalej...

Adwokaci ws. Piesiewicza: wolność słowa została przekroczona
O "rozwagę i umiar w rozpowszechnianiu treści, które wkraczają w sferę intymnych spraw życia prywatnego każdego człowieka" zaapelowała do dziennikarzy, wydawców i właścicieli mediów Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
czytaj dalej...

"Absolutorium nie zawsze zwalnia z odpowiedzialności"
Trzy pytania do KONRADA NOWAKA, adwokata w Kancelarii Chajec, Don-Siemion & Żyto (CDZ) - Sąd Apelacyjny w Warszawie stwierdził, że bycie członkiem władz spółki tylko na papierze nie zwalnia z odpowiedzialności, choćby faktycznie decyzje podejmował kto inny. Czy takie restrykcyjne prawo wobec członka zarządu spółki akcyjnej odstrasza menedżerów od pełnienia tej funkcji?
czytaj dalej...