Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Bezpłatne porady dla osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa

Adwokaci i aplikanci adwokaccy będą udzielać bezpłatnych porad prawnych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Okręgowe Rady Adwokackie wyznaczą także koordynatorów odpowiedzialnych za współpracą z tymi Ośrodkami, których w Polsce jest obecnie 16.

W środę umowę o współpracy w tej sprawie podpisali wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski i prezes Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA) Joanna Agacka-Indecka. Porozumienie zawarto podczas odbywającej się w Łodzi I Krajowej Konferencji Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że priorytetem MS jest ochrona i wsparcie osób pokrzywdzonych przestępstwem. "Często zapominamy, że tak naprawdę wymiar sprawiedliwości powinien mieć na centralnym miejscu swojej uwagi nie sprawcę przestępstwa, ale osobę, która jest poszkodowana, która jest ofiarą" - podkreślił Kwiatkowski.

Porozumienie przewiduje, że w Ośrodkach bezpłatnej pomocy prawnej udzielać będą aplikanci adwokaccy oraz adwokaci. Przedstawiciel NRA będzie także brał udział w pracach Rady do spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem, działającej od niedawna przy Ministrze Sprawiedliwości.

Mec. Agacka-Indecka przypomniała, że w ostatnim czasie NRA zorganizowała Dzień Bezpłatnych Porad Prawnych, podczas których adwokaci udzielili ich ponad 12 tysięcy. Jak podkreśliła, wiele z tych osób nie umiało dotrzeć do pomocy prawnej i oczekiwało adresu instytucji, do której mogą się zgłosić.

"Czasami pokrzywdzeni czują obawę, żeby zgłosić się do policji, nie dlatego, że to jest zły adres, tylko że podświadomie wywołuje to jakiś opór psychologiczny. Dla wielu z tych osób będzie łatwiejsze pójście do takiego ośrodka, porozmawianie z ludźmi w sposób bezpośredni. To często będzie także wytłumaczenie problemu prawnego, czy ta sprawa nadaje się w ogóle do sądu, prokuratury czy dla policji" - zaznaczyła prezes NRA.

Liczy na to, że w ośrodkach udzielana będzie nie tylko pomoc prawna, ale także psychologiczna.

"Niezwykle ważnym akcentem jest to, abyśmy dbali o psychikę osoby, która został przestępstwem skrzywdzona. Ona z tym poczuciem pokrzywdzenia pozostaje niezależnie od wyniku procesu. Niezwykle ważnym jest to, żeby w tej wstępnej fazie nieść jej szeroko zakrojoną pomoc" - zaznaczyła.

Wiceminister sprawiedliwości przypomniał, że od 12 czerwca zacznie obowiązywać zmieniona ustawa o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych, która rozszerza możliwość kompensaty i daje także m.in. uprawnienia do kompensacji kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją tych osób.

"Jest to daleko idąca zmiana i mamy przekonanie, że dzięki temu z tej formy państwowej kompensaty będzie mogło korzystać dużo więcej osób niż do tej pory. I to jest także przejęcie na siebie przez państwo pewnych nowych obowiązków" - zaznaczył Kwiatkowski.

W Polsce działa obecnie 16 Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Powstały one w ramach realizowanego od 2007 roku projektu "Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw", który jest finansowany z funduszy europejskich.

W Ośrodkach, które zlokalizowane są przy już działających organizacjach pozarządowych, udzielana jest bezpłatna pomoc prawna, psychologiczna i socjalna pokrzywdzonym przestępstwem. Według resortu sprawiedliwości z każdym z ośrodków współpracować będzie pięciu wolontariuszy, którzy pełnić będą funkcję opiekuna ofiary. To wolontariusze, których zadaniem będzie zapewnienie osobie pokrzywdzonej pomocy świadczonej poza ośrodkiem, w tym udzielania informacji oraz wsparcia w zależności od indywidualnych potrzeb.

Kwiatkowski zapewnił, że projekt będzie kontynuowany i znajdą się środki na finansowanie Ośrodków. "W ramach zmian prawnych, które przewidujemy, a które wprowadzają Fundusz Gwarancyjny, środki będą przeznaczane w taki sposób, że na liście priorytetów będzie m.in. finansowanie tych ośrodków. Dlatego jestem spokojny o przyszłości w sensie finansowania funkcjonowania tej sieci, którą udało się stworzyć" - mówił Kwiatkowski.

Punktem koordynującym pracę całej sieci będzie łódzki Ośrodek działający przy Stowarzyszeniu Bezrobotnych i Osób Działających na Rzecz Bezrobotnych "Wszyscy Razem - In Corpore". Działa on od sześciu lat jako biuro porad obywatelskich, udzielając rocznie ok. 2,5 tys. porad m.in. w sprawach zadłużenia, lokalowych czy alimentacyjnych.

"To do końca nie jest pomoc prawna, bo my nie mamy do tego prawa. Od tego są adwokaci, radcy prawni. My pokazujemy ludziom, jakie mają prawa, jakie obowiązki. Podpowiemy, pokierujemy, przekażemy do instytucji prawnych lub kierujemy do +kliniki prawa+ działającej na wydziale prawa Uniwersytetu Łódzkiego" - powiedział PAP przedstawiciel Ośrodka Jan Ciborski.

Jesienią w Łodzi ma zostać zorganizowane ogólnopolskie spotkanie wolontariuszy, którzy pełnią funkcję opiekunów ofiar.



źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Błąd lub niedbalstwo adwokata obciąża stronę procesową
Sąd odrzucił apelację Jana K. jako wniesioną po terminie. Wszystko przez adwokata, który przegapił termin na wniesienie środka odwoławczego. Strona wystąpiła do sądu o przywrócenie terminu na apelację.
czytaj dalej...

Pijani rowerzyści nie pójdą za kratki
Pijani rowerzyści nie pójdą za kratki 17 października Prezydent podpisał obszerną zmianę Kodeksu postępowania karnego oraz innych ustaw wprowadzającą zmiany w zakresie przepisów dotyczących nietrzeźwych rowerzystów, czy także udziału radców prawnych w procesie karnym. Zmianie ulegną przepisy dotyczące udziału radców prawnych w sprawach karnych. Do tej pory obrońcą w postępowaniu karnym bądź karnym skarbowym mógł być tylko adwokat, teraz w charakterze obrońcy będzie mógł wystąpić także radca prawny, o ile nie pozostaje w stosunku pracy (nie dotyczy to pracowników naukowych). Najgłośniejszą z omawianych zmian jest na pewno zmiana przepisów dotyczących prowadzenia w stanie nietrzeźwości pojazdu innego niż mechaniczny, a więc np. roweru. Dotychczas prowadzący taki pojazd karany był za przestępstwo, teraz będzie to tylko wykroczenie. Do tej pory prowadzenie w stanie nietrzeźwości np. roweru karane było ograniczeniem pozbawienia wolności, grzywną bądź pozbawieniem wolności do roku. Sądy w takich przypadkach obligatoryjnie orzekały także zakaz prowadzenia pojazdów, co prowadziło do sytuacji, w której nietrzeźwy rowerzysta tracił prawo jazdy. Praktyka pokazała jednak, że takie kary nie były skuteczne. Pomysłodawcy zmian zauważyli także, że surowe kary są nieproporcjonalne w stosunku do zagrożenia, jakie wywołuje pijany rowerzysta. Kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości po wejściu w życie opisywanych zmian będzie wykroczeniem, za które będzie groziła jedynie kara aresztu od 5 do 30 dni, ograniczenie wolności trwające miesiąc oraz kara grzywny od 20 do 5000 zł. Sąd będzie miał także możliwość orzec zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat, nie będzie to jednak obligatoryjne. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2015 roku, niektóre jej przepisy zaczną obowiązywać jednak szybciej, bo już po 14 dniach od dnia ogłoszenia albo z dniem 2 czerwca 2014 roku. Opracowanie: Łukasz Jezierski, RPE WK Źródło: www.prezydent.pl, stan z dnia 25 października 2013 r. Data publikacji: 25 października 2013 r.
czytaj dalej...

Kierowca pozwał zarządcę autostrady A-4 Katowice-Kraków
Adwokat Mariusz Fras złożył w poniedziałek w katowickim sądzie pozew o naruszenie dóbr osobistych przez Stalexport Autostradę Małopolską SA (SAM) - firmę zarządzającą odcinkiem autostrady A-4 z Katowic do Krakowa.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Słabnący autorytet ustaw
W ustawach jest więcej publicystyki niż norm prawnych. Coraz więcej pobożnych życzeń niż konkretów. Jedno okienko dla firm, jeden samorząd dla adwokatów i radców.
czytaj dalej...

Odpowiedzialność dyscyplinarna adwokatów i radcóe prawnych: Mniej nadzoru ministerstwa
ZMIANA PRAWA - Minister sprawiedliwości zachowa wyłącznie kompetencję do wydania polecenia wszczęcia dochodzenia przeciwko konkretnemu adwokatowi, radcy prawnemu lub aplikantowi.
czytaj dalej...

Adwokaci chcą bronić przedsiębiorców zmieniając kodeks spółek handlowych
Zmianę Kodeksu spółek handlowych, dotyczącą odpowiedzialności karnej za działanie na szkodę spółki, proponuje Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...

Bezpłatne porady dla osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa
Adwokaci i aplikanci adwokaccy będą udzielać bezpłatnych porad prawnych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Okręgowe Rady Adwokackie wyznaczą także koordynatorów odpowiedzialnych za współpracą z tymi Ośrodkami, których w Polsce jest obecnie 16.
czytaj dalej...

Adwokaci znajdą się na Facebooku
Naczelna Rada Adwokacka założyła swój profil na popularnym portalu społecznościowym Facebook – informuje portal Adwokatura.pl.
czytaj dalej...

Adwokaci nie będą szturmować sądów
Adwokaci i radcowie będą mieli przedstawicieli na posiedzeniach KRS. Nie skłoni to przedstawicieli palestry do włożenia sędziowskiej togi. Adwokaci i radcowie przychodzą do sądów, aby przejść w stan spoczynku.
czytaj dalej...

Andrzej Zwara nowym prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej
O czytelne sposoby sprawdzania wiedzy w czasie aplikacji i odbudowę instytucji adwokata patrona zaapelował podczas Krajowego Zjazdu Adwokatury minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
czytaj dalej...

Zwara: Poczekajmy na orzeczenie sądu dyscyplinarnego
Powiernictwo jest dopuszczalną formą działania adwokata w ramach jego praktyki zawodowej i nie można tego nazywać firmanctwem.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Prawo ubogich
Prawo otrzyma nowe, bardziej ludzkie oblicze. Już nie tylko najbiedniejsi będą mogli liczyć na pomoc adwokata z urzędu.
czytaj dalej...

Adwokaci zaproszeni do rozmów o połączeniu
Samorząd radcowski zaproponował adwokatom podjęcie dyskusji o kształcie zawodów prawniczych i świadczonych przez nich usług. W razie braku wspólnego stanowiska radcowie podejmą samodzielne inicjatywy w tym zakresie.
czytaj dalej...

Prezydium adwokatury chce wyjaśnienia sprawy podsłuchiwania adwokatów
Adwokatura oczekuje "szybkiego, wyczerpującego i wiarygodnego wyjaśnienia" sprawy podsłuchiwania rozmów obrońców z ich klientami. Nie negując potrzeby stosowania podsłuchów wobec konkretnych podejrzanych, prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przestrzega przed nadużywaniem tych środków operacyjnych.
czytaj dalej...

Adwokat nie może zakwestionować wynagrodzenia za prowadzenie sprawy z urzędu
Wynagrodzenie pełnomocnika z urzędu, chociaż jest niskie, to i tak nie może być skarżone w postępowaniu przed sądem.
czytaj dalej...

Kazimierz Barczyk i Krystyna Pawłowicz kandydatami na sędziego TK
Kazimierz Barczyk - sędzia Trybunału Stanu, b. poseł, krakowski samorządowiec i adwokat to kandydat PO do Trybunału Konstytucyjnego. PiS chce zgłosić sędzię TS prof. Krystynę Pawłowicz. SLD nikogo nie zgłosi, bo uznało, że ich kandydat nie przejdzie w głosowaniu. PSL poprze rekomendowanego przez PO Barczyka.
czytaj dalej...

Za kasy fiskalne adwokatów zapłaci klient
Obowiązkowe posiadanie kas fiskalnych przez adwokatów nie doprowadzi do rewolucji w funkcjonowaniu kancelarii prawnych. Największym przegranym będzie klient, który poniesie dodatkowe koszty.
czytaj dalej...

"Używanie wulgaryzmów kompromituje adwokata"
PIOTR KRUSZYŃSKI - Kara, jaką ewentualnie poniesie Dubieniecki za swoje zachowanie, zostanie orzeczona przez niezawisły sąd dyscyplinarny samorządu adwokackiego. Ma on w świetle przepisów prawa taką samą pozycję jak sąd powszechny.
czytaj dalej...

Rzecznik dyscyplinarny Rady Adwokackiej wszczął postępowanie ws. Dubienieckiego
Rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej (ORA) w Gdańsku wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec adwokata Marcina Dubienieckiego - męża Marty Kaczyńskiej, w sprawie dwóch jego wypowiedzi dla mediów.
czytaj dalej...

Adwokaci nie będą sądzeni przez kolegów
Adwokackie sądy dyscyplinarne uniezależnią się od struktury Izb. Adwokaci nie będą już rozpatrywać skarg na kolegów pracujących w tym samym okręgu.
czytaj dalej...

Nowy portal dla adwokatów
www.adwokatura.pl - pod tym adresem działa od kilku dni nowy portal internetowy informujący o najważniejszych wydarzeniach z życia polskiej palestry.
czytaj dalej...

Adwokaci ws. Piesiewicza: wolność słowa została przekroczona
O "rozwagę i umiar w rozpowszechnianiu treści, które wkraczają w sferę intymnych spraw życia prywatnego każdego człowieka" zaapelowała do dziennikarzy, wydawców i właścicieli mediów Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
czytaj dalej...

Palestra nie może się reklamować
Umieszczanie na stronach internetowych informacji o pomocy prawnej świadczonej przez adwokata jest zgodne z kodeksem etyki adwokackiej.
czytaj dalej...

Połączenie adwokatów i radców prawnych: różnic mniej, ale do jedności daleko
Zmniejsza się pole rozbieżności między adwokatami i radcami prawnymi na temat połączenia zawodów. Samorządy pozostają jednak przy swoich zdaniach w sprawach zasadniczych, dotyczących zakazu wykonywania pracy na etacie i występowania radców przed sądami w sprawach karnych.
czytaj dalej...

Hołd NRA dla zmarłych w katastrofie adwokatów
 Adwokatura polska utraciła swoich najznamienitszych reprezentantów - napisała o zmarłych w katastrofie prezydenckiego samolotu adwokatach Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...