Adwokat Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Bezpłatne porady dla osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa

Adwokaci i aplikanci adwokaccy będą udzielać bezpłatnych porad prawnych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Okręgowe Rady Adwokackie wyznaczą także koordynatorów odpowiedzialnych za współpracą z tymi Ośrodkami, których w Polsce jest obecnie 16.

W środę umowę o współpracy w tej sprawie podpisali wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski i prezes Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA) Joanna Agacka-Indecka. Porozumienie zawarto podczas odbywającej się w Łodzi I Krajowej Konferencji Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że priorytetem MS jest ochrona i wsparcie osób pokrzywdzonych przestępstwem. "Często zapominamy, że tak naprawdę wymiar sprawiedliwości powinien mieć na centralnym miejscu swojej uwagi nie sprawcę przestępstwa, ale osobę, która jest poszkodowana, która jest ofiarą" - podkreślił Kwiatkowski.

Porozumienie przewiduje, że w Ośrodkach bezpłatnej pomocy prawnej udzielać będą aplikanci adwokaccy oraz adwokaci. Przedstawiciel NRA będzie także brał udział w pracach Rady do spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem, działającej od niedawna przy Ministrze Sprawiedliwości.

Mec. Agacka-Indecka przypomniała, że w ostatnim czasie NRA zorganizowała Dzień Bezpłatnych Porad Prawnych, podczas których adwokaci udzielili ich ponad 12 tysięcy. Jak podkreśliła, wiele z tych osób nie umiało dotrzeć do pomocy prawnej i oczekiwało adresu instytucji, do której mogą się zgłosić.

"Czasami pokrzywdzeni czują obawę, żeby zgłosić się do policji, nie dlatego, że to jest zły adres, tylko że podświadomie wywołuje to jakiś opór psychologiczny. Dla wielu z tych osób będzie łatwiejsze pójście do takiego ośrodka, porozmawianie z ludźmi w sposób bezpośredni. To często będzie także wytłumaczenie problemu prawnego, czy ta sprawa nadaje się w ogóle do sądu, prokuratury czy dla policji" - zaznaczyła prezes NRA.

Liczy na to, że w ośrodkach udzielana będzie nie tylko pomoc prawna, ale także psychologiczna.

"Niezwykle ważnym akcentem jest to, abyśmy dbali o psychikę osoby, która został przestępstwem skrzywdzona. Ona z tym poczuciem pokrzywdzenia pozostaje niezależnie od wyniku procesu. Niezwykle ważnym jest to, żeby w tej wstępnej fazie nieść jej szeroko zakrojoną pomoc" - zaznaczyła.

Wiceminister sprawiedliwości przypomniał, że od 12 czerwca zacznie obowiązywać zmieniona ustawa o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych, która rozszerza możliwość kompensaty i daje także m.in. uprawnienia do kompensacji kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją tych osób.

"Jest to daleko idąca zmiana i mamy przekonanie, że dzięki temu z tej formy państwowej kompensaty będzie mogło korzystać dużo więcej osób niż do tej pory. I to jest także przejęcie na siebie przez państwo pewnych nowych obowiązków" - zaznaczył Kwiatkowski.

W Polsce działa obecnie 16 Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Powstały one w ramach realizowanego od 2007 roku projektu "Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw", który jest finansowany z funduszy europejskich.

W Ośrodkach, które zlokalizowane są przy już działających organizacjach pozarządowych, udzielana jest bezpłatna pomoc prawna, psychologiczna i socjalna pokrzywdzonym przestępstwem. Według resortu sprawiedliwości z każdym z ośrodków współpracować będzie pięciu wolontariuszy, którzy pełnić będą funkcję opiekuna ofiary. To wolontariusze, których zadaniem będzie zapewnienie osobie pokrzywdzonej pomocy świadczonej poza ośrodkiem, w tym udzielania informacji oraz wsparcia w zależności od indywidualnych potrzeb.

Kwiatkowski zapewnił, że projekt będzie kontynuowany i znajdą się środki na finansowanie Ośrodków. "W ramach zmian prawnych, które przewidujemy, a które wprowadzają Fundusz Gwarancyjny, środki będą przeznaczane w taki sposób, że na liście priorytetów będzie m.in. finansowanie tych ośrodków. Dlatego jestem spokojny o przyszłości w sensie finansowania funkcjonowania tej sieci, którą udało się stworzyć" - mówił Kwiatkowski.

Punktem koordynującym pracę całej sieci będzie łódzki Ośrodek działający przy Stowarzyszeniu Bezrobotnych i Osób Działających na Rzecz Bezrobotnych "Wszyscy Razem - In Corpore". Działa on od sześciu lat jako biuro porad obywatelskich, udzielając rocznie ok. 2,5 tys. porad m.in. w sprawach zadłużenia, lokalowych czy alimentacyjnych.

"To do końca nie jest pomoc prawna, bo my nie mamy do tego prawa. Od tego są adwokaci, radcy prawni. My pokazujemy ludziom, jakie mają prawa, jakie obowiązki. Podpowiemy, pokierujemy, przekażemy do instytucji prawnych lub kierujemy do +kliniki prawa+ działającej na wydziale prawa Uniwersytetu Łódzkiego" - powiedział PAP przedstawiciel Ośrodka Jan Ciborski.

Jesienią w Łodzi ma zostać zorganizowane ogólnopolskie spotkanie wolontariuszy, którzy pełnią funkcję opiekunów ofiar.



źródło: gazetaprawna.pl

Adwokat Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Deregulacja zawodów prawniczych to tylko "korekta". Gowin nie skrzywdzi starych prawników
Rząd reklamuje deregulację jako prosty sposób na 100 tys. miejsc pracy i obniżkę cen za usługi, którą wymusi większa konkurencja - informuje "Metro". Na liście Jarosława Gowina, wśród 50 zawodów są także adwokaci, radcowie prawni i notariusze.
czytaj dalej...

Adwokat poświadczy odpisy dokumentow
Nowe prawo 2010 - Poświadczona przez adwokata kopia dokumentu i uwierzytelniony przez niego odpis pełnomocnictwa będą miały moc urzędowego dokumentu. Sąd, w razie wątpliwości, będzie mógł zażądać oryginału.
czytaj dalej...

Adwokat z urzędu nie tylko dla ubogich
Instytucja pełnomocnika z urzędu uległa wypaczeniu. Prawnicy biją na alarm: osoby wnioskujące o ten przywilej kłamią w oświadczeniach.
czytaj dalej...

NRA: dostępność do adwokatów i radców - na poziomie europejskim
Dostępność do usług prawniczych w odniesieniu do adwokatów i radców prawnych jest zbliżona w naszym kraju do czołówki państw europejskich - wynika z raportu opublikowanego przez Naczelną Radę Adwokacką.
czytaj dalej...

Egzaminy adwokackie i radcowskie 2011: te ustawy muszą znać aplikanci
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało na swojej stronie internetowej wykaz aktów prawnych, jakie będą obowiązywały aplikantów, którzy w tym roku podejdą do egzaminów uprawniających do wykonywania zawodu adwokata oraz radcy prawnego.
czytaj dalej...

"Szkolenie aplikantów do poprawy"
IWONA KUJAWA - Zdający do adwokatury popełniali elementarne błędy jako pełnomocnicy oskarżyciela posiłkowego przedstawiali argumenty na korzyść oskarżonego, a więc działali wbrew interesowi swojego klienta.
czytaj dalej...

"Podział na adwokatów i radców prawnych jest sztuczny"
Maciej Bobrowicz - Radca prawny najlepiej i najszybciej potrafi zareagować na wszelkie problemy prawne dotykające firmę. Dotyczy to także problemów natury karnej. Oczywiste jest więc, że to on będzie najskuteczniej reprezentować przedsiębiorcę przed sądem.
czytaj dalej...

18 października TK zbada konstytucyjność kodeksów korporacyjnych
18 października Trybunał Konstytucyjny zbada, czy przepisy, nakładające m.in. na adwokatów, radców prawnych, lekarzy obowiązek przynależności do samorządu zawodowego, są zgodne z konstytucją.
czytaj dalej...

"Wieczny student zostanie bez szans na alimenty"
Rozmowa z adwokatem MAŁGORZATĄ SUPERĄ - Do ustalenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego zawsze potrzebny jest wyrok sądu. Tylko on pozwala na zaniechanie egzekucji alimentów.
czytaj dalej...

Maleją szanse na połączenie adwokatów i radców
Adwokaci są zdecydowanie przeciwni połączeniu zawodów prawniczych. Wbrew oczekiwaniom za zjednoczeniem nie opowiedział się jednoznacznie również Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych.
czytaj dalej...

Jak ubiegać się o pełnomocnika z urzędu
Adwokata lub radcę prawnego sąd może przyznać osobie zwolnionej w całości lub części od kosztów sądowych. Prawo do uzyskania pełnomocnika z urzędu przysługuje również stronie, która takiego zwolnienia nie otrzymała.
czytaj dalej...

Postępowania dyscyplinarne notariuszy będą jawne. Prezydent podpisał nowelizację Prawa o notariacie
Postępowania dyscyplinarne notariuszy będą z zasady jawne, tak jak dyscyplinarki sędziów, adwokatów i radców prawnych - zakłada nowelizacja Prawa o notariacie, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
czytaj dalej...

"Niepotrzebna jest zgoda spółdzielni na wynajem lokalu"
TRZY PYTANIA DO Przemysława Maciaka, adwokata i partnera zarządzającego Sójka & Maciak Adwokaci - Podstawową korzyścią płynącą z przekształcenia hipotecznego jest to, że osoba staje się formalnym właścicielem lokalu, w którym mieszka, i jako właściciel ma większą swobodę w dysponowaniu nim. Nie musi m.in. prosić o zgodę spółdzielni na wynajęcie mieszkania, z którym związana jest zmiana przeznaczenia lub sposobu korzystania z lokalu.
czytaj dalej...

Adwokaci nie będą szturmować sądów
Adwokaci i radcowie będą mieli przedstawicieli na posiedzeniach KRS. Nie skłoni to przedstawicieli palestry do włożenia sędziowskiej togi. Adwokaci i radcowie przychodzą do sądów, aby przejść w stan spoczynku.
czytaj dalej...

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje połączenie zawodów adwokata i radcy prawnego
Na przełomie 2011 i 2012 r. ma rozpocząć działalność nowy samorząd adwokacki, powstały w wyniku planowanego połączenia zawodów adwokata i radcy prawnego - wynika z planów ministerstwa sprawiedliwości. Założenia do projektu ustawy o zawodzie adwokata, przewidującego nową organizację adwokatury, są obecnie konsultowane m.in. ze środowiskami prawniczymi.
czytaj dalej...

Amerykańska prokuratura - Polański nie może rządzić procesem
Prokuratura Los Angeles zwróciła się do sądu o odrzucenie wniosku amerykańskich adwokatów Romana Polańskiego, by wyrok na niego wydano zaocznie.
czytaj dalej...

Radca prawny przygotuje akt oskarżenia
Adwokaci stracą monopol na sprawy karne. Nie tylko oni, ale również radcowie prawni będą pełnomocnikami stron w sprawach karnych.
czytaj dalej...

Kto odpowiada za treści umieszczane w portalach internetowych
O odpowiedzialności w internecie rozmawiamy z Anną Kobylańską, adwokat w kancelarii CMS Cameron McKenna  - Czy administrator ponosi odpowiedzialność za treści publikowane w internecie na stronach podlegających jego pieczy?
czytaj dalej...

Adwokaci i radcowie przeciwko łączeniu zawodów bez ich zgody
Adwokaci i radcowie prawni uważają, że to ich samorządy, a nie rząd powinny mieć decydujący wpływ na połączenie obu korporacji - wynika z sondażu zleconego przez Naczelną Radę Adwokacką. Poparcie dla takiej zmiany jest o 40 proc. większe u radców niż adwokatów.
czytaj dalej...

Hołd NRA dla zmarłych w katastrofie adwokatów
 Adwokatura polska utraciła swoich najznamienitszych reprezentantów - napisała o zmarłych w katastrofie prezydenckiego samolotu adwokatach Naczelna Rada Adwokacka.
czytaj dalej...

Korporacje nie mogą wprowadzać dodatkowych wymagań
Samorząd notarialny nie ma prawa dodatkowego egzaminowania radców prawnych i adwokatów, którzy chcą wykonywać ten zawód. Wystarczy, że spełnią oni wymagania określone w ustawie.
czytaj dalej...

Powódź: Adwokaci radzą za darmo jak dochodzić swoich praw z ubezpieczycielami
Powodzianie walczą z ubezpieczalniami, które inaczej wyceniają szkody. I z procedurami, które są zbyt skomplikowane.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Lęki prawników
Protesty adwokatów i radców przeciwko łączeniu zawodów przypominają trochę walkę z wiatrakami. Zrozumieli to już znacznie wcześniej prawnicy we Francji, Niemczech.
czytaj dalej...

Adwokaci i radcowie też chcą być mediatorami
Środowisko prawnicze nie zgadza się na wyłączenie zawodowych prawników z postępowań mediacyjnych. Nie podoba się także pomysł wprowadzenia sztywnych stawek wynagrodzenia przysługującego mediatorom.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Prawo ubogich
Prawo otrzyma nowe, bardziej ludzkie oblicze. Już nie tylko najbiedniejsi będą mogli liczyć na pomoc adwokata z urzędu.
czytaj dalej...